'Şike davasında kumpas yok'

Trabzonspor eski Hukuk Kurulu üyesi: "Şikede kumpas iddiaları safsatadan ibaret."

Haberler 05.10.2015, 00:37
'Şike davasında kumpas yok'

Ömür AVCI / TRABZON, (DHA) – TRABZONSPOR'un Hukuk Kurulu eski üyesi Avukat Hakan Orhan, 25 Aralık soruşturması iddianamesinde yer alan, "Şike Davası'nın Fenerbahçe Kulübü'nü ele geçirmek için hazırlanan bir kumpas olduğu" iddiasının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü, "Safsatadan ibaret. Yasal hiçbir dayanağı yok" dedi.

Şike ve teşvik primi davasında Trabzonspor'un avukatlığını yapan ve bir süre önce Trabzonspor Hukuk Kurulu'ndaki görevinden istifa eden avukat Hakan Orhan, bugün yazılı bir açıklama yaptı. İddianamenin şike davasıyla ilgili kısmına değinen Avukat Hakan Orhan, şu görüşleri savundu:

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 25 Aralık soruşturması için hazırladığı iddianamede, Şike Davasının, Fenerbahçe Kulübü'nü ele geçirmek için yapılan bir kumpas olduğu belirtiliyor. İddianameyi hazırlayan Sayın Cumhuriyet Savcısının safsatadan ibaret bu iddiasının yasal hiçbir dayanağı yoktur. Savcılık, iddianamesinde hiçbir delil belirtememiş, kumpasın nasıl ve ne şekilde yapıldığını da yazamamıştır. Daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere, kumpas iddiaları, şike sanıkları tarafından birçok yerde, birçok aşamada dile getirilmiş, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Haziran 2014 tarihli kararında mesnetsiz kumpas iddialarını reddetmiştir. Buna rağmen sahte ve üretilmiş delillerin mevcut olduğu ortaya çıkan Ergenekon ve Balyoz gibi bazı davalar emsal gösterilmekte ve kamuoyu şike davası hakkında yanlış bilgilendirilmektedir."

"ŞİKE DAVASINDA SAHTE VEYA ÜRETİLMİŞ DELİL YOK"

Avukat Hakan Orhan, Şike Davası dosyasında sahte ya da üretilmiş hiçbir delil olmadığını iddia ederken de şöyle devam etti:

"Tüm telefon konuşmaları sanıklar tarafından yapılmıştır. Dosyadaki tüm deliller gerçek olduğu için İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, UEFA Disiplin ve Temyiz Komiteleri, Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ve İsviçre Federal Mahkemesi, şikeyi tasdik etmiştir. Hukuk devletlerinde, ceza yargılamasının Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki usullere göre yapılması gerekir. Ama ülkemizde, kişiye ve olaya özgü usuller uygulanmaktadır. Şike Muhakemesi Kanunu, Yolsuzluk Muhakemesi Kanunu gibi yazılı olmayan yeni kanunlar yaratılmıştır. Şike dosyasında 'yeniden yargılama' adı altında hukuki bir garabet ortaya çıkartılmıştır. 'Şike yoktur', 'şike kumpastır' diyenlerin temiz toplum ve adalet kaygıları yoktur. Çocuklarımıza miras bırakacakları bir yarın da yoktur."

 

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@