Sigorta İle Emeklilik Şirketleri Yönetmeliklerinde Değişikliğe Gidildi

ANKARA(ANKA) - Sigorta ve reasürans ile emeklilik şirketleri, topluluk içindeki aracılarına sigortacılık prensiplerine aykırı olarak diğer aracılarına göre daha yüksek oranda komisyon, ek komisyon ve

Sigorta İle Emeklilik Şirketleri Yönetmeliklerinde Değişikliğe Gidildi

ANKARA(ANKA) - Sigorta ve reasürans ile emeklilik şirketleri, topluluk içindeki aracılarına sigortacılık prensiplerine aykırı olarak diğer aracılarına göre daha yüksek oranda komisyon, ek komisyon ve benzeri ödeme yapamayacak, doğrudan veya dolaylı olarak kazanç aktaramayacak.  

Hazine Müsteşarlığı’nın “Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Mali Bünyelerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Sigorta şirketleri ile hayat ve ferdi kaza branşında faaliyet gösteren emeklilik şirketleri teminatlarını, sermaye yeterliliği hesaplama dönemlerini takip eden iki ay içerisinde tesis etmek zorunda olacak. Müsteşarlık belirli branşlar veya şirketler için bu süreyi kısaltabilecek.

Şirketler, topluluk içindeki aracılarına sigortacılık prensiplerine aykırı olarak diğer aracılarına göre daha yüksek oranda komisyon, ek komisyon ve benzeri ödeme yapamayacak, doğrudan veya dolaylı olarak kazanç aktaramayacak.  Şirketler, topluluk içindeki diğer ortaklıklara ilişkin sigortaları sigortacılık prensiplerine aykırı olarak piyasa rayicinden daha düşük primle yapamayacak.

-SİGORTACILIK EĞİTİM MERKEZİ YÖNETMELİĞİ’NDE DEĞİŞİKLİK-

Hazine Müsteşarlığı, Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetmeliği’nde de değişikliğe gitti. Yönetmeliğe göre, Yönetim Komitesi üyelerinin görev süresi üç yıl olacak. Eski yönetmelikte görev süresi iki yıl olarak belirlenmişti. Merkezin bütçesi Yönetim Komitesi tarafından hazırlanarak, onaylanmak üzere her yıl en geç Kasım ayının on beşine kadar Müsteşarlık, Birlik ve TOBB’a sunulacak.

“Yanlış Sigorta Uygulamalarının Tespiti, Bildirimi, Kaydı Ve Bu Uygulamalarla Mücadele Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

-YANLIŞ SİGORTA UYGULAMA TÜRLERİ-

Sigorta aracılarının şirketlere, sigortalılara veya sigorta ilişkisi içerisindeki ilgili kişilere karşı gerçekleştirdikleri yanlış sigorta uygulamaları olacak. Sigorta aracılarının sigorta konusuna ilişkin bariz şekilde bilinmesi gereken özellikleri yanlış girerek sigorta şirketinin hak ettiği primi azaltıcı poliçe istihsal işlemleri bu kapsamda değerlendirilecek.

Üç yönetmelikte bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.