SHGM'den FETO genelgesi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), FETÖ/PDY'den işlem gördükten sonra işine son verilen havacılık sektöründeki kişilerle ilgili bir genelge yayınladı.

Haberler 03.08.2016, 15:54 03.08.2016, 16:50
SHGM'den FETO genelgesi
Faik KAPTAN-Murat ÇAKIR/İSTANBUL,() Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), FETÖ/PDY'den işlem gördükten sonra işine son verilen havacılık sektöründeki kişilerle ilgili bir genelge yayınladı. Bu kişilerden pilot olanların lisanslarının iptal edileceğini, kovuşturma sonuçlanıncaya kadar da yeni lisans verilemeyeceğini duyurdu.

SHGM, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınan Tedbirlere İ̇liş̧kin Kanun Hükmü̈nde Kararname kapsamında görevlerine son verilen bu kişilerin, SHGM tarafından düzenlenen pilot lisanslarının iptal edileceğini duyurarak şu açıklamayı yaptı:

“ Kamu görevlilerine ilişkin tedbirler kapsamında SHGM bu kişilerin pilotluk yaptığı döneme ilişkin aldığı eğitimlerin, uçuş süreleri ve benzeri hususlar hakkında kredilendirmeleri veya dönüştürme yapılmayacak ve yeni pilot lisansı düzenlenemeyecek. Bu kişilerin SHGM'den aldıkları lisanslar, havaalanı giriş kartları, tüm sertifika ve belgeleri askıya alınacak. “

UÇAK BAKIMINDA DA ÇALIŞAMAYACAKLAR

Haklarında idari işlem tesis edilenler ile aynı gerekçeyle haklarında suç soruşturması veya kovuşturması yürütülenlerin haklarındaki soruşturmaları veya kovuşturma sonuçlanana kadar lisans, ruhsat, yetki belgesi, onay vb. başvuruları kabul edilemeyeceği yayınlanan genelgede belirtilerek, “ Kamu görevinden çıkarılanlar, sivil havacılık emniyet ve güvenliğinin sağlanması amacıyla geçici veya daimi olarak havacılık emniyeti, bakım, onarım veya güvenliği, operasyon alanında yönetici veya çalışan olarak görevlendirilemeyecek. Diğer alanlarda işe alınması planlanan şahıs hakkında güvenlik araştırması yapılmak üzere ilgili veya en yakın havaalanı Mülki İdare Amirliğine bildirilecek” denildi.

ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA İLİŞKİN TEDBİRLER

Havacılık işletmeleri tarafından, Milli güvenliğe tehdit oluşturduğu tespit edilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği veya irtibatı olma, finansman sağlama, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme gerekçesiyle iş akdi sona erdirilen personel ile ilgili olarak da genelgede şöyle denildi:

“Buna göre bu kişilerin şirket kimliklerine, şirket tarafından havacılık işleri ile ilgili sağlanan kimlik, şifre ve olanaklara, havaalanı giriş kartlarına el konarak, bu kişiler ilgili veya en yakın havaalanı Mülki İdare Amirliğine, DHMİ Genel Müdürlüğüne ve 15 gün içerisinde SHGM’ye bildirilecek.Bu kişilerin havaalanı giriş kartları derhal iptal edilecek ve SHGM tarafından düzenlenen lisansları, tüm sertifika ve belgeleri askıya alınacak. Başvuruları üzerine yapılacak güvenlik soruşturması sonucuna göre söz konusu belgeler askıdan kaldırılacak,yeniden düzenlenecek veya iptal edilecek.Sivil havacılık emniyet ve güvenliğinin sağlanması amacıyla geçici veya daimi olarak havacılık emniyeti, bakım, onarım veya güvenliği, operasyon alanında yönetici veya çalışan olarak görevlendirilemeyecek.”
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@