Shakira Sığınmacı Krizi İçin Birlik Çağrısında Bulundu, Aylan Kurdi'yi Andı

Ünlü şarkıcı Shakira, UNICEF iyi niyet elçisi ünvanıyla katıldığı Birleşmiş Milletler binasında düzenlenen bir konferansta mülteci krizini, dünya tarihindeki en büyük insani krizlerden biri olarak nitelendirdi ve cansız bedeninin Türkiye’de kıyıya vurduğu fotoğraflarla dünyayı sarsan Suriyeli Aylan ve Galip Kurdi kardeşlerin adına, dünya liderlerinin sığınmacı sorununa çözüm bulacaklarına inandığını belirtti.

Haberler 23.09.2015, 17:07
Shakira Sığınmacı Krizi İçin Birlik Çağrısında Bulundu, Aylan Kurdi'yi Andı
(DHA) - Ünlü şarkıcı Shakira, UNICEF iyi niyet elçisi ünvanıyla katıldığı Birleşmiş Milletler binasında düzenlenen bir konferansta mülteci krizini, dünya tarihindeki en büyük insani krizlerden biri olarak nitelendirdi ve cansız bedeninin Türkiye’de kıyıya vurduğu fotoğraflarla dünyayı sarsan Suriyeli Aylan ve Galip Kurdi kardeşlerin adına, dünya liderlerinin sığınmacı sorununa çözüm bulacaklarına inandığını belirtti.

UNICEF’in Harvard Üniversitesi’nde "Çocuk Gelişimi ve Eğitimi" başlığıyla düzenlediği toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Shakira, Suriyeli sığınmacılar krizinin hatırlarılması üzerine, "Çocuklar savaşların bedelini ödememeli. Hepimizin çocuklara karşı sorumluluğu var. Ne liderler ne de sivil toplum olarak bizler bundan kaçabiliriz" çağrısında bulundu.

DHA Muhabiri Nilüfer Demir'in çektiği, Aylan’ın kıyıya vurduğu fotoğrafı, "trajik, unutulmaması ve görmezden gelinmemesi gereken bir görüntü" olarak tanımlayan dünyaca ünlü şarkıcı, "fotoğrafın mülteci trajedisini de insanileştirmesi gerektiğini" vurguladı.

“Bu insani krizden adil bir şekilde çıkabilmek için talepte bulunmalıyız. Çünkü mülteciler bir eve sahip olmayı olmayı hak ediyor" diye konuşan Shakira çağrısına şöyle devam etti:

“Her şeyin ötesinde ırkçılığın da olduğunun farkındayım. Bununla birlikte ülkelerin ekonomik endişeleri de var. Yalnızca insani ihtiyaçlar ve hakların, bayraklar, sınırlar, sayılar, bencillik ve ırkçılığın önüne geçeceğini umuyorum. Bu, çözülmesi kolay bir sorun değil. Ancak eminim milletler bir araya gelerek akılcı bir yolla bu acil krize bir çözüm üretebilir. Hayatını kaybeden Aylan Kurdi ve Galip Kurdi kardeşler adına…”

"Kurdi kardeşleri her düşündüğümde aklıma John Lennon'ın 'Imagine' şarkısındaki 'Imagine all the people sharing all the world (Bütün insanların tüm dünyayı paylaştığını hayal et)' dizeleri geliyor" diyen Shakira, "Niye bütün dünyayı paylaşamıyoruz? Bizi ne alıkoyuyor?" diye sordu.

Ünlü şarkıcı açıklamanın ardından şarkıdaki dizeleri tüm Suriyeli çocuklar için seslendirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@