SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Nedir, Şartları Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavisi; hastanın kendi kanı ile ozon gazının karıştırılması ile vücudun çeşitli bölgelerine bu karışımın enjekte edilmesiyle uygulanan bir tedavidir. Tamamlayıcı bir tedavi olarak görülmektedir. Özellikle akupunktur tedavisi ile birlikte uygulanmaktadır.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Nedir, Şartları Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavisinin yararları oldukça tartışmalıdır. İnkar edilmiyor ve uygulanıyor olmasına rağmen tıbbi etkinliği henüz tam olarak ortaya konulmayan bir tedavidir. Bu yüzden tek başına değil de başka tedaviler ile desteklenerek uygulanmaktadır. Hücre yenilenmesini tetiklemektedir. Ancak ozon tedavisinden yararlanabilme şartlarının başında hastanın ozon tedavisi almaya uygunluğuna bakılması gelmektedir. Bazı hastalar ozona karşı reaksiyon gösterdikleri için başka bir tedavi yöntemine daha uygun olabilmektedirler.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisinin Uygulanabileceği Rahatsızlıklar Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavisinin kullanıldığı hastalıklar şunlardır:

 • Eklem ağrıları çeken ve kireçlenme problemi olanlar için uygulanabilecek bir tedavidir. Ortalama 3 veya 4 ay uygulanan bu tedavi için 12 seans yeterli görülmektedir. Birkaç seans sonrasında eklemlerin daha rahat hareket ettirilmeye başlandığı ve ağrılarda azalma olduğu görülmektedir. Diğer fizik tedavi uygulamaları ile karşılaştırıldığında, tedavi bittikten sonra da kalıcı bir etkisi olduğu gözlenmektedir.
 • Bel ve boyun fıtıkları için uygulanması durumunda mevcut fıtığın hacminin küçülmesini sağladığı görülmektedir. Ayrıca fıtığın bulunduğu bölgede yara dokusu oluşmasını ve bölgenin görüntüsünün rahatsız edici olmasını engellemektedir. 4 aylık bir döneme yayılarak ortalama 15 seans uygulanabilmektedir.
 • Fibromiyalji hem ozon hem de ozon sauna tedavisi ile yapılabilmektedir. 2 ve 3 aylık sürece yayılmış 16 seans ile tedavi edilmektedir.
 • Ozon tedavisi diyabet hastalığı için sıklıkla kullanılan bir tedavidir. Açlık ve tokluk kan şekerlerinin dengelenmesini sağlamaktadır ve 3 aylık bir tedavi süreci olmaktadır. Şeker hastalarının ilaçlara duyduğu ihtiyacın azalmasında etkilidir.
 • Kronik karaciğer viral rahatsızlıkları için kullanılması durumunda; karaciğer enzim seviyesinde azalma, virüs testlerinde düzelme gibi etkileri olmaktadır. Ortalama 3 aylık bir süreye 20 seans yaydırılarak uygulanmaktadır.
 • Nefes darlığı, cilt döküntüleri, kaşıntı ve burun tıkanıklığı gibi alerjik problemler için kullanılması halinde alerji semptomlarının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca alerjik astımı olanlarda, kronik akciğer hastalığının gözlenmesini engellemektedir. Hastaya bağlı olmak üzere ortalama 12 ile 18 seans uygulanmaktadır ve 2.5 aylık bir süreç gerektirmektedir.
 • Hipertansiyon problemi olan hastalara uygulanmaktadır. Tansiyon sebebi ile kullanılan ilaçların kullanımının azaltılmasını sağlamaktadır. 18 seanslık bir tedavisi öngörülmektedir.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisinin Yararları Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavisinin faydaları şöyledir:

 • Cildin gençleşmesini, temizlenmesini ve daha yumuşak bir dokuda olmasını sağlamaktadır.
 • Kan dolaşım hızını arttırıcı etkisi bulunmaktadır.
 • Hastaların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede enfeksiyon hastalıklara karşı hastalar daha dirençli olmaktadırlar.
 • Damarları yenileyici bir etkisi olan ozon tedavisi, tansiyonun dengelenmesini sağlamaktadır.
 • Kan ve lenf sisteminin temizlenmesinde rol oynamaktadır.
 • Kasların daha esnek bir yapıya sahip olmasını, yumuşamasını ve gevşemesini sağlamaktadır. Bunu kaslarda birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak yapmaktadır.
 • Çekilen eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını yüksek oranda iyileştirmektedir.
 • Vücudun ürettiği hormonların ve enzimlerin dengelenmesini sağlamaktadır.
 • Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını ve hafızanın daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır.
 • Depresyon problemi olanlar için ferahlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.
 • Stres hormonlarından biri olan adrenalinin okside edilmesini sağladığı için hastaların gerginlik problemlerine çözüm olmaktadır.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Uygulanırken Kullanılacak Yöntemler Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavi yöntemleri aşağıdadır:

 • Ozon tedavisinde en yaygın kullanılan yöntemlerden biri major yöntemdir. Öncelikle hastadan ortalama 50 ml ile 200 ml arasında bir kan alımı yapılmaktadır. Bu kan belirli bir dozdaki ozon ile karıştırılmaktadır ve hastaya enjekte edilmektedir.
 • Minor yöntemin uygulanması durumunda 2 cc ile 5 cc arasında bir kan alımı yapılmaktadır ve ozon ile karıştırılarak enjekte edilmektedir.
 • Vücut boşluklarına ozon verme yöntemi; rektal-makat yolu ile, vajinal veya kulak yoluna enjekte edilerek yapılan bir tedavidir.
 • Özellikle kas ve iskelet sisteminde rahatsızlıkları olanların eklem içine ozon gazı verilmektedir. Enjektesi eklemlere enjekte edilebilecek bir iğne aracılığı ile yapılmaktadır.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

SGK anlaşmalı ozon tedavisinin zararları yok edecek kadar az tespit edilmiştir. Ozon tedavisi uygulanan hastaların gördükleri yan etkilerin büyük bir çoğunluğunun uygulama hatalarına bağlı olduğu saptanmıştır. Ancak ozon tedavisinin uygulanmasının sakıncalı olduğu bazı durumlar da bulunmaktadır. Özellikle hamileliğinin erken döneminde olanlar, kanama bozukluğu bulunanlar, kardiyovasküler hastalıklara sahip olanlar ve ozona reaksiyon gösteren astım hastaları için yan etki gösterme olasılığı daha yüksektir.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SGK anlaşmalı ozon tedavisi uygulanmadan önce yapılması gerekenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

 • Herhangi bir diyet uygulanıyor olması veya ilaç kullanılıyor olması durumunda, bunların bilgilerinin doktora önceden verilmesi gereklidir. Doktor tedavi ile birlikte bu kullanımlara devam edilip edilemeyeceğinin kararını vermelidir.
 • Verilen ozon gazının dozu konusunda dikkatli olunması gereklidir. Çünkü insan vücudunun tolere edebileceği belirli bir doz vardır ve bu dozdan fazla verildiğinde tedavi hiçbir işe yaramamaktadır.
 • SGK anlaşmalı ozon tedavisinin uygulanacağı hastanenin ve uygulayacak olan doktorun seçilmesi konusunda dikkatli davranılmalıdır. Çünkü uygulama hatalarının sık yapılabildiği bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavisini sadece ozon tedavisi uygulama sertifikası olanlar yapabilmektedirler.
 • Bazı hastalıklarda ozon tedavisi tek ve kalıcı çözüm olarak görülmemektedir. Dolayısı ile ciddi rahatsızlıklarda bir tedavi programı var ise ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmalıdır ve esas tedavi programının aksatılmaması gereklidir.

SGK Anlaşmalı Ozon Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

SGK anlaşmalı ozon tedavisinin uygulama süresi; ortalama 10 seans ile 15 seans arasında değişiklik göstermektedir. Tedavi görme nedenine ve kişinin tedaviye verdiği cevaba göre seans sayıları ve tedavi süreleri değişiklik göstermektedir. Ancak 48 saat ara ile olmak üzere bir hafta içerisinde 2 veya 3 seans uygulanabilmektedir. Tedavi süreci bittikten sonra ise hatırlatma dozları yapılmaktadır. Hatırlatma dozları ozon tedavisi sonrasında 1 ay veya 2 ay ara ile belirli bir süre devam etmektedir. Ozon tedavisinin bir seansı ortalama 10 dakika ile 15 dakika arasında sürmektedir.

Sağlık Bakanlığı Ozon Tedavisi İçin Nasıl Bir Görüş Bildirmektedir?

Sağlık Bakanlığı’nın ozon tedavisi görüşü; ozon tedavisinin reddedilemeyeceği ancak modern tıpta da ispatı yapılmış bir tedavi yöntemi olmadığı yönündedir. Bu açıklamayı Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan yapmıştır. Yurt dışında uygulanan ozon tedavilerinin, bazı tedavilerin yanında tamamlayıcı tedavi olarak uygulandığını belirtmiştir. Ancak ozon tedavisinin yararları göz ardı edilmemektedir.

Ozon Tedavisini SGK Karşılar Mı?

SGK tarafından karşılanan ozon tedavisi; birçok hastane tarafından uygulanmaktadır. SGK anlaşmalı ozon tedavisi, SGK’nın finansman sağladığı sağlık hizmetlerinden biridir. Dolayısı ile ozon tedavisi görüleceği zaman, Sağlık Bakanlığı’nın ozon tedavisi uygulayıcı sertifikasına sahip olan doktorlara danışılması gerektiği atlanmamalıdır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@