Şeytan Da Ayrıntıda Gizlidir

BERLİN(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı seçim beyannamesinde yer verilen “başkanlık sistemi” için Alman medyasında “Nasıl bir başkanlık sistemi?” soruları yer alıyor. Deutsche Welle’ye konuşan Anayasa hukukçusu

Haberler 16.04.2015, 17:40
Şeytan Da Ayrıntıda Gizlidir

BERLİN(ANKA) – Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı seçim beyannamesinde yer verilen “başkanlık sistemi” için Alman medyasında “Nasıl bir başkanlık sistemi?” soruları yer alıyor. Deutsche Welle’ye konuşan Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Ergun Özbudun da, “Hiçbir şey net görünmüyor. Yürütmenin anayasal denetime açık olması ne demek? Ortada bir kafa karışıklığı varmış gibi bir durum var” şeklinde konuştu.

İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Anayasa Hukukçusu Ergun Özbudun, Başbakan Davutoğlu’nun tanımladığı başkanlık sistemini Deutsche Welle’ye değerlendirirken  “Hep genel ifadeler kullandı. Hiçbir şey net görünmüyor. Yürütmenin anayasal denetime açık olması ne demek? Ortada bir kafa karışıklığı varmış gibi bir durum var” sözlerini kullandı.

İktidar partisinin bugüne kadar yargı bağımsızlığının nasıl sağlanacağı, hangi mekanizmaların devreye sokulacağı konusunda net açıklamalar yapamadığından yakınan Özbudun, “AKP,  hesap verilebilirlik kavramı üzerinde durup duruyor. Bu iyi de,  AKP’nin hesap verilebilirlikten anladığının her 4 yılda bir seçmene hesap vermek olduğunu görüyoruz. Oysa modern demokrasilerde hükümet, devletin diğer organlarına da belli aralıklarla hesap verir. Ancak AKP, bunu görmek ve yapmak istemiyor” diyor.

Ergun Özbudun, Başbakan Davutoğlu’nun sürekli “denge ve kontrol” kavramları üzerinde durarak da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlıkla ilgili sert mesajlarını yumuşatma çabasını ortaya koyduğunu belirttikten sonra şöyle devam etti:

“Evet, Davutoğlu’nun kulağa hoş gelen sözler ettiğini söyleyebiliriz ama AKP’deki başkanlık konusundaki kafa karışıklığının da geçmediği ortada. Davutoğlu’nun genel ifadelerine herkes katılabilir ama şeytan da ayrıntıda gizlidir. AKP, başkanlık sistemi konusunda halen ne yapacağını bilmiyor, kafa karışıklığı yaşıyor” yorumunu yapıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@