Şeyh Sait kimdir Neden idam edilmiştir?

Bugünlerde yine Şeyh Sait ile ilgili görsellere denk geliyoruz. En son AKP Diyarbakır İl Başkanlığı, cumhuriyete karşı isyan başlatan Şeyh Sait’li ‘Evet’ afişi hazırladı. Peki ama vatan haini olan Şeyh Sait kimdir? AKP neden Şeyh Sait'li afiş hazırlattı....

Haberler 24.03.2017, 18:34
Şeyh Sait kimdir Neden idam edilmiştir?

MUSUL'U ŞEYH SAİT YÜZÜNDEN KAYBETTİK

ŞEYH Sait, 1865 yılında Elazığ'da doğdu. Nakşibendi Tarikatı'na katılarak dergahın başına geçti. Hilafetin kaldırılmasının ardından 13 Şubat 1925'te Piran'da, İngiltere'den aldığı destekle Türkiye Cumhuriyeti ve devrimlerine karşı isyan başlattı. Piran'ın ardından önce Darhani ilçesini sonra Elazığ'ı aldı. Onlarca yurtsever askeri öldürdükten sonra güney doğuya yöneldi.

şeyh sait kimdir

7 Mart'ta Diyarbakır'ı kuşattı ancak sert direnişle karşılaştı. Bu isyan yüzünden Ankara da karıştı. Başbakan Fethi Okyar istifa etti. Görevi bir kez daha İsmet İnönü üstlendi. Büyük Millet Meclisi de devreye girdi ve Takriri Sükun (vatana ihanete karşı huzurun sağlanması) Kanunu'nu çıkararak, İstiklal Mahkemeleri'ni kurdu. İsyanın en önemli etkisi ise İngilizler'in cesaret bulup, Musul kozunu masaya sürmesi oldu. Türkiye, Lozan'da vermediği Musul'u, bu isyan yüzünden kaybetti.

Şeyh Sait ve adamları, yakalandı. İstiklal Mahkemesi'nde yargılanarak, idama mahkum edildi. Bu karar 29 Haziran 1925'te Diyarbakır'da uygulandı.

Yorumlar (2)
Mecit 5 ay önce
Yaşasın İslamiyet devletimiz
Yaşasın şeyh sait di asanlar
Cehennemde yansilar elerikirilsin
Tekbir Allah veekber
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@