Sendika Şube Başkanı mı Hafiye mi Belli Değil!

Birgün'ün haberine göre Eskişehir Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Numan Temiztaş, her pazartesi İstiklal Marşı öncesi dua okuyor ve öğretmenler kurulu toplantılarını dualarla mevlit törenleriyle açıyordu. Görüntüler ile de orataya çıkan bu durum ile ilgili son günlerde Eskişehir'de garip olaylar yaşanıyor.

Haberler 30.04.2016, 01:02 30.04.2016, 22:55
Sendika Şube Başkanı mı Hafiye mi Belli Değil!
Birgün'ün haberine göre Eskişehir Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Numan Temiztaş, her pazartesi İstiklal Marşı öncesi dua okuyor ve öğretmenler kurulu toplantılarını dualarla mevlit törenleriyle açıyordu. Görüntüler ile de orataya çıkan bu durum ile ilgili son günlerde Eskişehir'de garip olaylar yaşanıyor.

Sendika Şube Başkanı mı Hafiye mi Belli Değil!

Bizlere de ulaşan bilgilere göre Eğitim Bir Sen Eskişehir şube yönetiminden bir yönetici adı geçen okula gelip, öğretmenler odasında öğretmenlere dönerek “Bu haberi yaptıranı soruşturuyoruz. Bulunca gerekli soruşturmayı açtırıp gereken cezayı verdireceğiz" diyerek gözdağı vermiş.

Yani şube yöneticisi ve sendika kendini Teftiş Kurulunun yerine koyarak hem soruşturma açacak hem de cezayı kesecekmiş…

İddia edilen bilgilere göre ortada çok büyük bir hukuksuzluk var ama bu kişiler kendilerinde bu gücü nereden buluyorlar?

Bu sendikanın karşısında bildiğimiz kadarıyla Eskişehir'de örgütlü 3 sendika daha var. Ancak onlardan da şuana kadar hiç bir şekilde tepki mesajı gelmedi.

Diğer sendikaların tepki göstermemesi ise daha büyük tepkilere neden oluyor. 

Zira en çok tepki göstermesi beklenen Eğitim İş, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Laiklik karşıtı sözleriyle ilgili çok sert çıkışlar yapmış ve suç duyurularında bulunmuştu.

Bu olayda doğrudan Laikliği tehdit eden bir uygulama olarak gözüküyor....

Eğitim İş Eskişehir Şubesinin konuyla ilgili yapacağı açıklamayı dikkatle takip ediyoruz....

Bu arada tepki göstermesi beklenen bu üç sendikadan sadece Eğitim İş'in tüzüğünde Laiklik ile ilgili madde var. O da; 

c) Üyelerinin üstün sorumluluk duygusuna ve eğitimin gücüne dayanarak; Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti‘nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzenini, demokratikleşme ve ulusal eğitim hedefini geliştirerek korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için elinden gelen her türlü çabayı gösterir.

b) Atatürk ilke ve devrimleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin laiklik ilkesi üzerinde yükseldi- ğinin bilinciyle, laiklik ilkesinin korunmasına bü- yük önem verir. Kişilerin inanç ve vicdan özgürlüklerini savunurken, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanmalarını ya da baskı altına alınmalarını da kabul edilemez bulur.

Peki bu Temiztaş'ın ilk vukuatı mı? Hayır!

Okul müdürü Numan Temiztaş Polatlı’da İlçe Milli Eğitim müdürü olarak görev yaparken ilçede bir skandal yaşandı. Polatlı İmam Hatip Lisesi kuruluş Yıldönümünde, TSK’ya, toplumun laik kesimlerinin kanaat önderlerine göndermeler yapılıp hakaretler edildi. Toplantıda dönemin Milli Eğitim İlçe Müdürü Temiztaş da vardı. Olayın duyulmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişleri, okul müdür vekilinin bundan böyle imam hatip lisesinde çalıştırılmaması ve maaş kesim cezası önerdi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Temiztaş ile şube müdürüne de “kınama” istendi. Ancak Cumhuriyet Savcısı “dava açılacak nitelikte” delil olmadığı sonucuna vardı ve sanıklar hakkında “takibata yer olmadığına” karar verdi.

YÜKSEK ASKERİ ŞURASI’NDA 
Burada öğrenciler tarafından oynanan skeçlerdeki bazı sloganlarla Polatlı Topçu ve Füze Okulu’yla alay edildiği  öne sürülüyor.  İstanbul yaygın basınında çıkan haberler sonrasında olay aynı yıl Yüksek Askeri Şurası’nın son toplantısında konu ediliyor.  O günkü komutanlar bu olaya büyük tepki gösteriyor.  Bu tarihte Genel Kurmay Başkanı Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt’tı. Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açıyor.

KINAMA CEZASI ALDI

İmam-Hatip Lisesi Müdürüne maaş kesimi cezası verilip, görevden alınıyor. O programa katılan  Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü Numan Temiztaş’a ve bir şube müdürüne kınama cezası veriliyor.  Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili dava açacak nitelikte delil olmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı veriyor. Temiztaş bu olaydan aylar  sonra Kütahya’nın Simav ilçesine Milli Eğitim Müdürü olarak atanıyor. 10 gün sonra buradan da alınıp, Eskişehir Çifteler’e Milli Eğitim Müdürü yapılıyor.  Daha sonra kendi isteğiyle Çifteler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden istifa edip, öğretmenliğine dönüyor.

96 PUAN VERİLDİ

Yunus Emre  Mesleki Teknik Lisesi’nde Rehber Öğretmen olarak çalışan Numan Temiztaş  son yapılan atamalarda Eskişehir’in en köklü okullarından birisi olan Ticaret Meslek Lisesi’ne (Yeni adı Odunpazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) müdür olarak atandı.  Temiztaş 10 yıl önce kınama cezası aldığında da AKP iktidardaydı. Bugün Eskişehir’in en gözde okuluna atanırken de yine iktidar AKP.  Kütahya Eğitim Bir-Sen Şubesi’nin kurucu başkanı olan Temiztaş 96 puanla mülakatta en fazla puan verilen dördüncü kişiydi. Bol kepçeden aldığı bu puan sayesinde 72 yıllık köklü bir kurum olan  Ticaret Meslek Lisesi’ne (Yeni adı Odunpazarı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi) müdür olarak atandı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@