Semt Pazarı, Güneş Paneliyle Elektrik Üretiyor

KAYSERİ'nin Melikgazi İlçesi'nde yenilenen semt pazarının üzeri, güneş panelleriyle kaplandı. Semt pazarından, belediyenin tüm tesislerinin enerji ihtiyacının üçte biri karşılanacak.

Haberler 14.01.2016, 14:09
Semt Pazarı, Güneş Paneliyle Elektrik Üretiyor

(DHA) - KAYSERİ'nin Melikgazi İlçesi'nde yenilenen semt pazarının üzeri, güneş panelleriyle kaplandı. Semt pazarından, belediyenin tüm tesislerinin enerji ihtiyacının üçte biri karşılanacak.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş panelini kurduklarını söyledi. Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde bulunan Kapalı Semt Pazar Yeri'nin çatı katına kurulan güneş enerjisi santralinin toplam 3 bin panelden oluştuğunu belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, bu güneş santralinden elde edilen enerjinin direkt olarak Kayseri Elektrik Şirketi’ne satıldığını kaydetti. Güneş enerji santralinin 3 yılda kendini amorti edeceğini kaydeden Büyükkılıç şöyle dedi:

''Enerji tüketimini karşılamak için Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş paneli Melikgazi Belediyesince gerçekleştirilmiştir. Toplam 3 bin panelden oluşmaktadır. Yılda 900 bin kilovatsaat elektrik üretecek olup, tamamı Kayseri Elektrik şirketine verilecek ve belediyenin elektrik harcamasından mahsup edilecek.   Güneş enerjisi santrali 3 yılda kendini amorti edecek olup, santral 10 Ocak 2016 tarihi itibari ile elektrik üretmeye başladı. Çevreci bir belediye anlayışıyla, yenilenebilir enerji konusunda hem destek vermek hem de örnek teşkil etmek için önemli bir yatırım.'' 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@