Selin Sayek Böke: Seçim Bildirgemizi Taklit Ettiler

İZMİR, (DHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Selin Sayek Böke, diğer partilerin CHP'nin seçim bildirgesini taklit ettiklerini, bunun CHP'nin ülkenin sorunlarını iyi okuduğu ve doğru çözüm yollarını bulduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Böke, iktidara geldiklerine Merkez Bankası'nı hukuken var olan bağımsızlığını vereceklerini belirtti. 

Haberler 15.10.2015, 23:53
Selin Sayek Böke: Seçim Bildirgemizi Taklit Ettiler
İZMİR, (DHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Selin Sayek Böke, diğer partilerin CHP'nin seçim bildirgesini taklit ettiklerini, bunun CHP'nin ülkenin sorunlarını iyi okuduğu ve doğru çözüm yollarını bulduğunun göstergesi olduğunu söyledi. Böke, iktidara geldiklerine Merkez Bankası'nı hukuken var olan bağımsızlığını vereceklerini belirtti. 

EGİAD'ın seçim öncesi CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Selin Sayek Böke'yi ağırladı. Böke, İzmirli EGİAD üyesi işadamlarına CHP'nin Türkiye gündemiyle ilgili görüşlerini, ekonomik ve siyasi vaatlerini anlattı. EGİAD Başkanı Seda Kaya'nın ağırladığı Böke, konuşmasının başında Ankara'daki bombalı saldırıyla ilgili olarak, "İyiyiz derken utandığımızı günler yaşıyoruz. Türkiye'nin kalbinde böyle bir terör saldırısı gerçekleşti. Bunun üzüntüsü, kırgınlığı ve kızgınlığı içindeyiz. Bu duygular içinde bırakın siyaset yapmayı herhangi bir günlük işe konsantre olmak çok zor. Daha üzüntü verici olan gündem böyle, ama bu gündemle bile bir arya gelemez olduk. Acımız tazeyken, acıların yaralarını sarmışken Türkiye A Milli Futbol takımının Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkı kazınmasına hak etmesine hep birlikte sevinmeyi beklerken ayrıklarımızı gördüğümüz bir deneyim yaşadık. Esas tehlikenin tüm canlıların birada yaşamasının zorlaştığı bir Türkiye inşası olduğunun farkına vardık. 7 Haziran'dan sonra gündem hep şehitler, can kayıpları oldu. Bizi bir araya getiremeyen yapının ortaya çıkması 7 Haziran'dan sonra değişen siyasetin göstergesidir" dedi. 

CHP RESMİ DOĞRU TESPİT ETTİ 

CHP'nin etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden değil, herkesin ortak kaygıları üzerinden siyaset üretme maksadıyla 7 Haziran'da ekonomik mesajlar verdiğini belirten Böke şöyle devam etti: "Bu kez ise ekonomi ile birlikte eğitim, eğitimle birlikte dış politika, hukukun üstünlüğü, toplumsal uzlaşı ve barış ihtiyacını konuşmak zorunda bırakıldık. Hepsi birbiriyle bağlantılı sorumlar yumağı. Bu karamsar tablo içinde bir umut var. Türkiye genç bir nüfusa sahip. Bu avantaja dönüştürülebilir. Sorunları doğru tespite eden ve çözüm için reform yapacak iktidara ihtiyaç var. Şu anki iktidar yapısı sorunları makyajlıyor, karartıyor. CHP 7 Haziran'da sadece ekonomi konuşarak değil, sorunları doğru tespit ederek ve alternatif çözümleri ortaya koyarak Türkiye siyasi hayatını değiştirdi. 1 Kasım seçimi öncesi diğer siyasi partiler CHP bildirgesini taklit ediyorlar Bu durum sorunları doğru okuduğumuzun göstergesidir. MHP ve HDP 7 Haziran sonrası görüşmelerde CHP'nin içinde olduğu bir iktidar önerdiler. Bu bize duyulan güvenin işaretidir. CHP resmi doğru tespit etti." 

ÜLKENİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETECEK OLAN TEK PARTİ CHP'DİR

Koalisyon görüşmeler sürecinde 14 temel ilke, 3 temel koşul açıkladıklarını söyleyen Böke, "Gol atan futbolcunun mezhebini tartışıyoruz. Birbirimizden gözümüzü kaçırıyoruz. Bu nasıl tamir olacak. Tekrar samimiyet, güvenle olacak. Biz güvenmediğimizi söyledik. Bize o dönemde Başbakan'ın farklı olduğunu söylediler. Açık kapı bıraktılar. Bu nedenle görüşmeler devam ettik. Ancak bize koalisyon önermediler. En son seçim hükümeti önerildi. 1 Kasım seçimlerin fırsata dönüştürmek gerekir. Ülkenin sorunlarına çözüm üretecek olan tek parti CHP'dir. Türkiye'yi orta gelir, orta teknoloji ve orta beşeri sermaye tuzağından kurtaracak reçete hazırladık. Dört ayaklı planda demokrasi, hukukun üstünlüğü ve özgürlüklerin ilk sırada yer alıyor. Farklı fikirlere izin vermemiz gerekir. Aksi halde yenilikler ortaya çıkmaz" açıklamasını yaptı.

BİZ MERKEZ BANKASI'NIN HUKUKEN VAR OLAN BAĞIMSIZLIĞINI VERECEĞİZ

EGİAD üyelerine 'Merkez Bankasının bağımsız olduğunu düşünüyor musunuz?' sorusunu soran Böke kağıt üzerinde Merkez Bankası'nın dünya çapında bağımsız olduğunu söyledi. Uygulamada bunun böyle olmadığını belirten Böke, "Faizi azaltma ve arttırma konusunda en donanımlı bilgiye sahip olan Merkez Bankası'dır. Siyasetçi bilmez. Rahat bırakmalıdır. Biz Merkez Bankası'nın hukuken var olan bağımsızlığını vereceğiz. Bunu siyasi özgüveni olan iktidar yapabilir. En önemli adımlardan biri budur" dedi.

Rekabet sisteminin önemli olduğunu kaydeden Böke, Çin gibi ucuz işgücü yerine Finlandiya gibi nitelikli işgücü ile rekabet gücünün yeniden sağlanması için program hazırladıkların söyledi. Teşvik sistemini değiştireceklerine dikkat çeken Böke, katma değeri yüksek üretim için nerede üretim yapılacağıyla değil ne üretileceğiyle ilgileneceklerini belirtti. 

CHP BUNLARI DOST SOHBETİNDE BULMADI 

7 Haziran seçimlerinde 1500 TL asgari ücret vadettiklerini belirten Böke, bu rakamın da çalışanın hakkettiği ücret olmadığını, düşük kaldığını söyledi. İstihdamın yüzde 70'ni KOBİ'leri sağladığını bu nedenle sadece asgari ücreti arttırmakla kalmadıklarını, asgari ücret üzerinde vergi almayacakları sistemi vadettiklerini belirten Böke, "Devlete vergi vermeyin lütfen bunu çalışanınıza verin. Asgari ücreti artıyoruz, ama gelirimizden vazgeçiyoruz SGK primlerindeki artışı da üzerimize alıyoruz. Bize kaynak yok diyen AKP bizden sonra asgari ücreti 1300 TL'ye çıkaracağını açıkladı. Ama brüt maaşta bizden daha fazla asgari ücretle Türkiye'ye baş başa bırakacaklar. Neti 1500 TL'ye çıkarıp, brütü düşük tutmak mümkün. CHP bunları dost sohbetinde bulmadı. Çalıştı, programını yaptı. Sosyal adalet hamlesi, vergi, pirimi yükünü kaldırarak istihdam hamlesi bu programla gerçekleşebilir. Üçüncü yaka sosyal adaletin inşasıdır. Emeklilere dini bayramlarda bir maaş ikramiye vadettik. Dördüncü ayak ise sürdürülebilirlik. Çevrede, devlette, kamu kurumlarına sürdürülebilirlik hedeflendi" dedi.

Böke, 'Kaynak yok' söylemini doğru olmadığını bunun kötü yönetimin itirafı anlamına geleceğini söyledi. Kayıt dışını Türkiye'nin en önemli sorunlarında biri olduğunu belirten Böke, "Biz KOBİ ve esnafa ödediği vergi ve prim karşılığında sıfır faizle kredi olanağı vadediyoruz. Böylece vergisi ödeyene iyi bir şey yapmış olduğunu hatırlatacağız" ifadelerini kullandı. 

CHP'nin dış politika başka ülkelerin içişlerine karışmayacağı mesajını verdiğini, AB ile ilişkileri de canlandıracaklarını belirten Böke, Kamu İhale Kanunu'ndaki değişiklik gibi fasılları Türkiye için açacaklarını açıkladı. Suriyelilerin yeniden ülkelerine dönebilmelerini önemsediklerini dile getiren Böke, "İki şey yapmalıyız. Birincisi kaçmak zorunda kalınmayacak Suriye inşasına destek vermek, ikincisi ise burada oldukları sürece sosyal içerme kanunuyla entegrasyonlarını sağlamak, sosyal hizmet vermektir" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@