Şehit cenazesinde imama Atatürk tepkisi

Şehit uzman çavuş Sinan Uçan, son yolculuğuna uğurlandı.

Haberler 02.10.2015, 17:50
Şehit cenazesinde imama Atatürk tepkisi

Taylan YILDIRIM / İZMİR (DHA) - Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde, PKK'lı teröristlerin saldırısında şehit olan askerlerden uzman çavuş Sinan Uçan, memleketi İzmir'de, gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Tören sırasında şehit askerin 10 yaşındaki kızı Busem Uçan, sık sık annesi Sibel Uçan'a sarılıp teselli etmeye çalıştı.

Silvan Taktik Jandarma Komutanlığı'nda görevli olan uzman çavuş 31 yaşındaki Sinan Uçan ile 26 yaşındaki Astsubay Tolga Topçuoğlu, dün sabah saat 07.00'de göreve gitmek üzere, Bahçelievler Mahallesi'ndeki Şirinevler Sitesi'ndeki evlerinden çıktığı sırada yüzleri maskeli PKK'lı teröristler otomatik silahlı saldırısında şehit oldu. Şehit askerlerden Sinan Uçan'ın cenazesi, Diyarbakır Asker Hastanesi'ndeki törenden sonra, uçakla İzmir'e getirildi. Bugün de sabah saatlerinde şehit uzman çavuş Sinan Uçan'ın cenazesi, tören öncesinde Hatay Asker Hastanesi'nden alınarak önce Gaziemir Akevler semti 137 sokaktaki evine götürüldü. Burada baba evinin önünden son kez geçirilen şehit askerin naaşı ardından Bostanlı Beşikçioğlu Cami'ne getirildi.

KIZIYLA ELELE GELDİ

Şehit uzman çavuş Sinan Uçan'ın cenazesiyle camiye gelen eşi Sibel Uçan, kızı Busem Uçan'ın elinden tutup, tabutun arkasından yürüdü. Daha sonra kendilerine ayrılan bölüme geçen şehit askerin eşi Sibel Uçan, kızı Busem Uçan, işçi emeklisi baba Celalettin Uçan, annesi Türkan Uçan ile kardeşleri, taziyeleri kabul etti.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve milletvekilleri aileyle acılarını paylaştı. Tören öncesinde protokol üyelerinin yanı sıra şehit babası Celalettin Uçan da, cami bahçesinde cuma namazını kıldı.

Namazın kılınması sırasında şehidin kızı Busem sık sık sarıldığı annesini teselli etmeye çalıştı, annesinin yakasındaki babasına ait fotoğrafı düzeltti. Bu anlarda şehit askerin yakınları da sık sık Busem Uçan'a, "Dimdik ayakta dur" diye seslendi. Bu arada aynı saldırıda şehit olan Astsubay Tolga Topçuoğlu'nun dayısı Celal Cebeci de işlerinden dolayı yeğeninin cenazesine gidemediği için silah arkadaşının cenazesine katıldı, yakınlarına başsağlığı diledi.

İMAM ATATÜRK'Ü UNUTUNCA

Cuma namazının ardından cenaze namazı kılındı ve cami imamı şehitler için dua istedi. Bu sırada cami avlusunda bulunan vatandaşlardan bazıları Atatürk'ün unutulduğunu söyledi. Bunun üzerine, cami imamı bu kez "Mustafa Kemal Atatürk, onun silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz" için sözleriyle düzeltme yapıp ikinci kez dua istedi. Bunun üzerine vatandaşlardan bazılarının "Şimdi mi aklına geldi?" diye tepki gösterdiği duyuldu.

ELİNDE BAYRAKLA ŞEHİT BABASININ ARKASINDAN YÜRÜDÜ

Daha sonra şehidin yakınlarınca musalla taşından alınan şehit askerin tabutunu, tören kıtası bir süre taşıyıp top arabasına koydu. Bu anlarda Busem Uçan, kuzenlerinin elini tutup, şehit babasının hemen arkasından zaman zaman da eline Türk bayrağı alarak yürüdü.

Şehit uzman çavuş Sinan Uçan'ın bayrağa sarılı tabutunun geçişi sırasında çevik kuvvet polislerinin protokol üyelerinin, bulunduğu alan çevresinde sıkı önlem alması dikkat çekti. Şehit askerin tabutunun konulduğu araç geçişi sırasında eşi Sibel Uçan da onu asker selamıyla, uğurladı. Şehit Uzman Çavuş Sinan Uçan'ın cenazesi, Kadifekale Şehitliği'nde toprağa verildi.

Kaynak: GerçekGündem

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@