Seçimlerin Ertelenme Olasılığı Var Mı?

-Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türkiye’nin içinden geçti...

Haberler 15.10.2015, 09:20
Seçimlerin Ertelenme Olasılığı Var Mı?

-Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Türkiye’nin içinden geçtiği sürecin, seçimlerin ertelenme ihtimalini ortaya çıkarmayacağını belirterek, “Savaş hali dışında seçimlerin ertelenmesinin Türkiye’de veya dünyanın herhangi başka bir yerinde ortaya çıkması çok zordur” dedi.

ANKARA (ANKA) - Ankara’da meydana gelen ve onlarca insanın hayatını kaybettiği terör saldırısının gölgesinde Türkiye seçime gitmeye hazırlanırken akıllara gelen ilk soru seçim güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusu.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bu ortamda seçim güvenliği hakkında görüşlerini aktaran Atılım Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olan ve çeşitli ülkelerde Avrupa’da Güvenlik ve Kooperasyon Örgütü (OSCE) adına seçim gözlemciliği yapan Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Ankara'daki saldırı sonrası seçim güvenliği için alınacak olası ek güvenlik önlemlerinin ve güvenlik görevlilerinin fazlalığının, mahallelerde, okullarda ve sandıkların olduğu sınıflarda seçmenleri rahatsız edebileceğini söyledi. 

Karasar, "Ayrıca uluslararası gözlem misyonları açısından da sanki güvenlik görevlilerinin eşliğinde yapılmış bir seçim havası verecektir ki bu gerçekten Türk demokrasisinin hak etmediği bir şeydir” diye konuşurken, seçimin güvenliği konusundaki endişeleri çok yerli bulmadığını belirtti.

Türkiye’nin yaklaşık 140 yıllık seçim kültürüne sahip olduğuna vurgu yapan Karasar, birkaç saldırı veya bazı bölgelerdeki güvenlik meselelerinin, seçim güvenliğini ortadan kaldırmasının mümkün olmadığını savundu.

Türkiye’nin içinden geçtiği sürecin, seçimlerin ertelenme ihtimalini ortaya çıkarmayacağını da dile getiren Karasar, Amerika’nın Sesi’ne “Savaş hali dışında seçimlerin ertelenmesinin Türkiye’de veya dünyanın herhangi başka bir yerinde ortaya çıkması çok zordur. Takvimlendirilmiş bir seçimi iptal etmek, ertelemek demokratik bir ülke için utanç vesilesidir hatta ülkeyi devlet erkanının sorgulanacağı bir noktaya getirir” açıklamasını da yaptı. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@