Seçim Tarihi 1 Kasım

YSK Başkanı Sadi Güven, erken seçim tarihini açıkladı. Türkiye 1 Kasım’da erken seçime gidecek.

Haberler 25.08.2015, 20:08
Seçim Tarihi 1 Kasım

ANKARA (ANKA) - YSK Başkanı Sadi Güven, erken seçim tarihini açıkladı. Türkiye 1 Kasım’da erken seçime gidecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçimlerin yenilenmesi kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), bugün yaptığı toplantıda seçim tarihini netleştirdi.

Edinilen bilgiye göre siyasi parti temsilcileri toplantıda,  YSK’nın 1 Kasım’da seçimin yapılmasını öngören seçim takvimi taslağıyla ilgili görüşlerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı seçiminin yapıldığı 9 Temmuz 2015 tarihinden itibaren, 45 günlük sürede Bakanlar Kurulu kurulamadığından, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile istişare ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 104’üncü ve 116’ncı maddeleri gereğince Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin yenilenmesine karar vermişti.

Seçim tarihine ilişkin açıklamayı ise YSK Başkanı Sadi Güven yaptı. Güven, tekrar yapılacak olan seçim tarihinin 1 Kasım 2015 olarak kararlaştırıldığını ifade etti.

Güven, YSK’nın, yasada öngörülen 90 günlük süreyi kısaltma yetkisi bulunduğuna karar verdiğini belirterek, “Yüksek Kurulumuz, bugün yapmış olduğu değerlendirmede kış mevsiminin yaklaşmasını da göz önüne alarak Anayasa’nın 79’uncu, 116/son, 2839 sayılı Kanun’un 8’inci ve 9’uncu maddelerine göre 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin 1 Kasım 2015 Pazar günü yapılmasına karar vermiştir” şeklinde konuştu.

"Seçim takviminin ne zaman açıklanacağına” yönelik soru üzerine Güven, bir iki detay üzerinde çalıştıklarını, takvimi 2 gün içinde açıklayacaklarını aktardı.

Güven, siyasi partilerden seçim takvimine yönelik doğrudan bir itiraz gelmediğini belirterek, “Bir parti, 1 Kasım’ın, 8 Kasım yapılması şeklinde bir teklifte bulundu. Ama Yüksek Kurulumuz Doğu ve Güneydoğu’daki mevsim şartlarını göz önüne alarak, 1 Kasım’ı uygun buldu. Anayasa’nın 79’uncu maddesinin bize verdiği seçimin düzen içinde yapılması yetkisini kullandık ve seçimlerin 1 Kasım’da yapılmasına karar verdik” dedi. 

Türkiye'yi erken seçime geçici başbakan ve geçici hükümet götürecek. 30 Ağustos Cuma gününe kadar geçici Başbakan olarak atanan Ahmet Davutoğlu 'nun hükümeti kurması gerekiyor. 

YSK bugün CHP'nin erken seçimle ilgili başvurusunu da karara bağlamış ve "ön seçimin tekrarına gerek olmadığına ve aynı milletvekili listesiyle" seçime gidebileceklerine hükmetmişti. Bu durumda partiler istedikleri taktirde 7 Haziran seçimlerindeki milletvekili aday listeleri ile 1 Kasım erken seçimine girebilecekler. 

YSK'nın ayrıntılı olarak 1 Kasım 2015 erken seçimine ilişkin takvimi duyurması bekleniyor. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@