Seçim Barajı Düşürülecek! İşte Partilerin Aşması Gereken Yeni Oran

AK Parti tarafından hazırlanan seçim taslak yasası AK Parti MYK'sında görüşelecek. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda yeni seçim barajı belli olacak.

Seçim Barajı Düşürülecek! İşte Partilerin Aşması Gereken Yeni Oran

Yeni dönemin beklenen düzenlemelerinden bir tanesi de seçim barajına dair olacak. Bu kapsamda yürütülen çalışmalar ilk defa ele alınacak. Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) ele alınacak yeni düzenlemeye dair son gelişmeler ise basında yer aldı. 

AK PARTİ'DEN SEÇİM BARAJI ÇALIŞMASI

AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı 26 Mayıs tarihinde yapılacak. MYK toplantıısna  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık edecek. 

Toplantıda ele alınacak düzenlemelerin başında ise seçim barajına dair çalışma olacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın yürütmekte olduğu çalışmalar kurulda konuşulacak. Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler yasalarında değişiklik öngören taslak metni kapsamında yeni dönemde seçim oranlarının nasıl olacağı konuşulacak. Üzerinde durulan yeni seçim barajı ise yüzde 7 bandı olarak gösteriliyor. Halen uygulamada olan yüzde 10'luk barajın yeni dönemde yüzde 7 olarak uygulanması öngörülüyor. İttifaklar için baraj olması konuları da MYK'da netleştirilecek.

Sabah'ta yer alan haberde; e her seçim çevresine 5 veya 7 milletvekili düşecek şekilde daraltılmış bölge modeli de toplantıda konuşulacak başlıklar arasında. Eğer yeni milletvekili sayısına dair düzenleme hayata geçirilirse şu anda 87 olan seçim bölgesi, 5 milletvekiline bir bölge olması halinde 131 seçim bölgesine çıkarılmış olacak. 

Siyasi Partilere Yardım Koşulu Geliyor

Siyasi partilere sağlanan yardımlar da Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler yasa tasarısı taslak metninde olacak. Bu düzenleme ile siyasi partilerin yardım almaları belli şartlara bağlı olacak. Milletvekili seçimlerinde en az yüzde 3 oy şartının da yüzde 5-7'ye yükseltilmesi gündemde.

İLK MHP İLE GÖRÜŞÜLECEK

Yeni seçim düzenlemesine dair ilk fikir alışverişi de MHP ile olacak. Düzenlemenin son halini almasının ardından AK Parti, MHP ile biraraya gelecek ve yasa tasarısını ele alacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@