Savaş Bölgesine Gidecek Olan Papa, Zırhlı Araç Ve Kurşun Geçirmez Yelek Kullanmayacak

Esma Çakır - Roma / DHA

Haberler 20.11.2015, 00:32
Savaş Bölgesine Gidecek Olan Papa, Zırhlı Araç Ve Kurşun Geçirmez Yelek Kullanmayacak
Esma Çakır - Roma / DHA

KATOLİKLERİN ruhani lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco’nun, güvenlik endişelerine rağmen, iç savaşın süregeldiği Orta Afrika Cumhuriyeti ziyaretini gerçekleştireceği açıklandı. Papa burada, ne zırhlı araç ne de kurşun geçirmez yelek kullanacak.

Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, Papa Francesco’nun, 25-30 Kasım tarihleri arasında 11’inci uluslararası gezisini oluşturacak olan Kenya, Uganda ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ni kapsayan seyahatinin programını açıkladı.

Papa’nın, hayatı boyunca ilk kez bu kıtaya gideceğini söyleyen Lombardi, ruhani liderin, Hristiyan nüfusunun giderek arttığı ve şiddetle damgalanmış o kıtaya barış ve uzlaşma mesajı götüreceğini belirtti.
Peder, özellikle Avrupa’da endişeye yol açan 13 Kasım’daki Paris saldırılarının, Papa’nın bu seyahat programını etkilemediğini vurguladı.

“PAPA ORTA AFRİKA’YA GİTMEK İSTİYOR”
6. Paul ve 2. Jean Paul’den sonra bu kıtayı ziyaret edecek 3’üncü Katolik ruhani lider olan Papa Francesco’nun gezisi, Kenya’nın başkenti Nairobi’den başlayacak.
Başkan Uhuru Kenyatta ve Kenya otoriteleriyle bir araya gelecek olan Papa, dini etkinlikler ve bazı buluşmaların yanı sıra, Birleşmiş Milletler (BM) Yerleşkesi’nde bir konuşma yapacak.
Papa ayrıca Nairobi’de, 1 milyon kişinin katılması beklenen bir ayini yönetecek. Lombardi, güvenlik endişelerine rağmen ruhani liderin burada, üstü açık papalık cipi “Papamobile” ile halkın arasında gezeceğini söyledi.

27 Kasım’da Uganda’da Başkan Yoweri Museveni ile buluşması, Katolik din adamlarıyla bir araya gelmesi ve 100 bine yakın gencin katılacağı bir ayini yönetmesi beklenen Arjantinli Papa’nın seyahatinin en hassas noktası ise Orta Afrika Cumhuriyeti olacak.

Lombardi, tüm güvenlik problemlerine rağmen Papa’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’ne gitmek istediğini aktararak, Vatikan Jandarması Komutanı Domenico Giani’nin oradaki güvenlik durumuna ilişkin çalışmalar yaptığını, öngörülemeyen şeyler yaşanması halinde ona göre hareket edeceklerini söyledi.
Lombardi, Papa’nın bu ülkede de zırhsız, üstü açık cip kullanacağını açıklarken, “Papa, bildiğiniz üzere insanlarla direk temasa geçmeyi seviyor” dedi.
Sözcü, ruhani liderin kurşun geçirmez yelek giyeceği iddialarını ise yalanladı.

CAMİYE GİDECEK
29 Kasım’da başkent Bangui’de geçiş dönemi Başkanı Catherine Samba-Panza ile görüşecek ve bir göçmen kampını ziyaret edecek olan Papa, 30 Kasım’da ise Koudoukou Camii’nde Müslüman toplumu ile bir araya gelecek.
Sözcü Peder Lombardi gazetecilerin, “Paris saldırılarından sonra Papa’nın Müslümanlara yönelik mesajı değişir mi?” sorusunu,
“Değişmeyecek. Papa, her zaman diyalogçu, barış için çalışan, köprüler kuran, sosyal yaşam için ortak sorumluluk, kişiye ve başka şeylere inananlara saygı duyulmasını söyleyendir. Aynı zamanda şiddeti meşrulaştırmak için Tanrı’nın adının kullanılmasının küfür olduğunu da. Papa, Müslümanlar ve Hristiyanların birlikte yaşaması mesajını da veriyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@