Satın alınan aracın piyasa değeri nasıl hesaplanır? Aracın fiyatını hangi faktörler etkiler?

İkinci el araç almak isteyen kişilerin özellikle dolandırılma gibi olumsuz durumları yaşamaması için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Bunların başında da aracın piyasa değerini hesaplamak bulunmaktadır. Peki bir aracın piyasa değeri nasıl hesaplanır?

Satın alınan aracın piyasa değeri nasıl hesaplanır? Aracın fiyatını hangi faktörler etkiler?

Araba almak isteyen kişiler tarafından internet üzerinde aratılan konuların başında da aracın fiyat durumunun nasıl öğrenileceği ve değerinin nasıl hesaplanacağı gelmektedir. Hiç tanımadığımız birinden alacağımız ikinci el araçlarda sonradan sürprizler yaşamamak için bilememiz gereken birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile alınan bilgiler araçların piyasa değerini belirlemektedir. Peki araçların piyasa değeri nasıl hesaplanabilir?

ARACIN PİYASA DEĞERİ NASIL HESAPLANIR? 

Almak istediğiniz bir aracın piyasa değerini öğrenmeniz ve buna uygun bir şekilde hareket etmeniz elbette mümkündür. Bu açıdan bakıldığı zaman da öncelikle bir aracın piyasa değerini etkileyen faktörlerini bilmekte fayda bulunmaktadır. Verilen faktörlerin aracın piyasa değerinde fiyatını nasıl etkilediğini öğrendikten sonra tahmini olarak bile o aracın piyasa değerini öğrenmek son derece mümkündür. Peki araç piyasasına bakıldığı zaman fiyat değişikliğini etkileyen faktörler nelerdir? 

Satın alınan aracın piyasa değeri nasıl hesaplanır? Aracın fiyatını hangi faktörler etkiler?

ARACIN FİYATINI HANGİ FAKTÖRLER BELİRLER? 

Bir aracın fiyatını belirleyen faktörleri bilmek, özellikle ikinci el araba alacak olan kişiler için herhangi bir şekilde dolandırılma ihtimalinin önüne geçilmesini sağlamaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman ise temel anlamda 5 etken faktör ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler ise şu şekilde verilmiştir; 

Kullanım Süresi 

Araç satın almak istediğimiz zaman piyasa değerlerine bakacak olursak öncelikle piyasa değeri konusunda aracın model yılı son derece önemlidir. 2015 model bir araç ile 2020 model bir aracın fiyatı aynı olmayacaktır. Fakat iki aracın modelinin aynı yıl olması gibi durumlarda ise kullanım süresine bakmak gerekmektedir. Daha fazla kullanılan araçlar diğerlerine göre fiyat açısından daha düşük olmalıdır. 

Donanım 

Bir aracın hangi teknolojiye sahip olduğunu anlamak amacı ile aracın şasi numarasını sorgulatmak gerekmektedir. Bu numarayı sorgulattıktan hemen sonra araçtaki donanımlar karşımıza çıkmaktadır. Bu donanımlar özellikle farklı bir araç ile kıyaslamak istediğimiz zaman işimize yarayacaktır. 

Hasar Kaydı 

Araçların fiyatlarını en çok düşüren faktör kesinlikle hasar kaydıdır. Bir aracın ne kadar çok hasar kaydı varsa o aracın fiyatı da aynı boyutta düşmektedir. Durum bu şekilde olunca da ekspertiz firmasına giderek uzmanlar tarafından net bir kontrol ile ne kadar hasara uğradığına baktırmakta fayda bulunmaktadır. 

Satın alınan aracın piyasa değeri nasıl hesaplanır? Aracın fiyatını hangi faktörler etkiler? - Resim : 2

Araç Kondisyonu 

Hasar kaydından sonra en önemli faktörlerden biri de kesinlikle araç kondisyonudur. Motorun ne durumda olduğu, aracın arızalanmalarını ve genel olarak kozmetiğini görmek istediğimiz zaman araç kondisyonuna bakmamız gerekmektedir. Aracın ne kadar az arıza durumu varsa, kozmetiği ve motoru iyi durumdaysa o aracın fiyatı da yükselmektedir. Bu noktada da başvurmamız gereken kişiler ekspertizlerdir. Bizler yalnızca araçların kozmetiklerini fark edebiliriz. 

Araç Kilometresi 

Bir aracın toplamda ne kadar kullanıldığını gösteren net belge kesinlikle aracın kilometresidir. Bu noktada da aracın kilometresinin düşük olması aracın fiyatının artmasını sağlayacaktır. TÜVTÜRK ve ekspertizden alınan raporlarda net bir şekilde aracın kaç kilometrede olduğunu görebiliriz.