Sarıhan: Neden Yirmi Yıllık Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası Yürürlükte?

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de neden hala 18 Nisan 1996 tarihli güncelliğini ve işlevselliğini yitirmiş olan yirmi yıllık Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası yürürlükte?” diye sordu.

Haberler 17.08.2015, 15:31
Sarıhan: Neden Yirmi Yıllık Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası Yürürlükte?

ANKARA (ANKA)- CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan,  Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de neden hala 18 Nisan 1996 tarihli güncelliğini ve işlevselliğini yitirmiş olan  yirmi yıllık  Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası yürürlükte?” diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Sarıhan,  şöyle dedi:

“Türkiye’de  büyük Marmara depreminden sonra  geçen on altı yıl içerisinde deprem riskine karşı etkili bir afet yönetimi oluşturmak için  neler yapılmıştır?   Hangi idari ve hukuki önemleler  öngörülmüştür? Oluşturulan kurum ve kuruluşlar nelerdir? 

Bir deprem ülkesi olan Türkiye’de neden hala 18 Nisan 1996 tarihli güncelliğini ve işlevselliğini yitirmiş olan  yirmi yıllık  Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası yürürlüktedir? 

2004 tarihli Deprem Şurasında kararlaştırılmış olmasına karşın, neden yirmi yıldır,  yeni tehlike hesap yöntemi ile hazırlanmış,  diri faylar ve tehlike ölçütlerinde  güncel  bilgilere dayalı, işlevsel bir Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası yapılmamaktadır? Böyle bir harita yapmanın maliyeti nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığının  Deprem Bölgeleri Haritasını yenilememiş,  büyüyen şehirler ve sanayi  alanlarının maruz kalacağı deprem tehlikesinin  ölçütlerini güncelleştirmemiş  olduğu gerekçesiyle, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kendi mühendislik yatırımları için  ayrı bir deprem  tehlike haritası yaptırmış olduğu iddiaları doğru mudur? Aynı hükümetin iki bakanlığının iki ayrı Deprem Tehlikesi Haritası kullanmaları  hukuk ve etik  açısından tartışmalı değil midir?

Halkın yaşadığı konut, işyeri, okul hastane vb. yerler için  deprem haritaları yenilenmemiş ve güncellenmeler yapılmamış iken, yalnızca   sanayi ve mühendislik yatırımları için bir  yenileme ve  güncelleme yapılmış olmasındaki   öncelik ve amaç nedir?

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanının  14 Ağustos 2015’te İstanbul’da  yapılan toplantıda, 18 Nisan 1996 tarihli  Deprem Bölgeleri Haritası önünde açıklamış olduğu Türkiye’nin Afet Yönetim Planı,  yirmi yıl önce hazırlanmış olan  haritadaki  bilgilere mi dayanmaktadır?  Harita yenilenmediğine göre, güncel bilgiler bu Afet Yönetim Planında yer almakta mıdır?

Türkiye’de diri fay sayısı hakkında bilgiye sahip misiniz? Alt  faylarla birlikte  yeni diri fay  sayısı nedir? 2015 yılı  Türkiye Diri Fay Haritası hazırlanmış mıdır?

Doğal Afet Sigortaları Kurumu ( DASK)  18 Nisan 1996 tarihli  haritayı mı baz alarak deprem sigortası yapmaktadır?

Ülke depremselliğinin tüm jeolojik ve jeotektonik parametreleri ile birlikte doğrubiçimde algılanabilmesini sağlayacak bilgiler  oluşturulmadan, deprem zararlarının azaltılması ile ilgili sistemin doğru bir şekilde kurulabilmesi olası mıdır?

Düşük gelir gurupları için deprem sigortalarına ilişkin pirim desteği sağlanması düşünülmekte midir? Düşünülmekte ise oranı nedir?

Türkiye’de etkili afet yönetimi için ayrılmış olan bir bütçe bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise bunun miktarı nedir? Bu bütçe  hangi kurumlarca nasıl kullanılmaktadır?

Türkiye’de şu anda Afet Fonu adı altında herhangi bir fon  mevcut  mudur? Mevcut ise bu Fon'da bulunan paranın miktarı nedir?

Türkiye’de bina türü mevcut yapı stokunun deprem tehlikesine karşı envanterinin incelenmesi ve değerlendirilmesi bağlamında ne tür işlemler yapılmaktadır? Yapı denetim ve değerlendirme sistemi, etkin ve amaca uygun olarak işlemekte midir? Türkiye genelinde değerlendirme işlemi tamamlanmış bina sayısı hakkında bilgiye sahip misiniz? 

Depreme dayanıklı hale getirilmeyi bekleyen kamu binalarının  sayısı hakkında bilgiye sahip misiniz? Bunlardan güçlendirme işlemleri tamamlanmış olanların  sayısı nedir?

İstanbul’un jeolojik- jeofizik-jeoteknik bilgilerine dayanarak,  deprem tehlikesini, zemin hareketlerini,  tsunami tehlikesini,  heyelan ve sıvılaşma durumunu  ayrıntılarıyla ortaya koymuş Sismik Mikro Bölgeleme çalışmalarının verilerine rağmen, İstanbul Büyük Şehir Belediyesinin kıyıları doldurması, zemin sorunu olan yerler ile acil tahliye alanlarını imara açması deprem açısından büyük tehlike değil midir?

Boğaziçi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünün  uluslararası deprem araştırma kuruluşları ile  birlikte  2006 yılında başlatmış olduğu, Kuzey Anadolu Fay Hattının  Marmara Denizi içindeki ana  kolunun deprem kimliğini  16 deprem istasyonu oluşturarak tanımaya amaçlayan,  Prens Adaları Gerçek Zamanlı Deprem Gözlem Sistemi (PIRES) adlı proje kaldırılması düşünülmekte midir? Yassıada ve Sivriada’nın  yapılaşmaya açılmasıyla,   buradaki  deprem istasyonlarının kaldırılması söz konusu olacak mıdır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@