​Saray'dan hükümete bir yanıt daha

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AYM'nin kararının ardından başlattığı tartışma hükümet ile Saray'ın danışmanları arasında polemiğe dönüştü.

Haberler 03.03.2016, 17:03
​Saray'dan hükümete bir yanıt daha

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Bülent Gedikli, Kanal 24 canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’le ilgili "hak ihlali" kararı konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Karara uymuyorum, saygı duymuyorum" açıklamalarına ilişkin hükümete bir yanıt daha geldi.
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un Erdoğan'ın sözleri için "kişisel görüşleridir" demişti.

Bülent Gedikli, "Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan, halkın oylarıyla seçilmiştir, kamu vicdanını temsil eder. Bu açıklama şahsını bağlar diyemezsiniz" karşılığını verdi.

Gedikli, "Devlet sırlarını ifşa etmiş ve gazeteciliği ajanlık olarak aracılık etmişler ve dava devam ederken AYM araya girip açıklama yaptı. AYM ’herkes karara uyacak’ derken beni eleştiremezsiniz demek istiyor. Hiç kusura bakmasın eleştirilir. Fransa’da Le Monde gazetesi devlet sırlarını ifşa ettiği için gazetecileri hapse girdi. Hayran olduğunuz Batı’da uygulama böyle. Bireysel başvuru yapılabilmesi için tüm yargı yollarının tükenmiş olması gerekiyordu. AYM sevdiği dosyaları mı öne çekiyor? 40. günde kararı nasıl alabilmiştir? Yıllardır bekleyen dosyalar varken neden bu dosya? Yurt dışında gazetecilik faaliyetinden dolayı hapse atılıyoruz diye yalan söylüyorlar. Ağır cezalık suçları böyle yutturuyorlar. Türkiye bölgesinde Suriye’de yaşananlar, PKK ve uzantısı terör örgütleriyle uğraşırken ajanlığın yolunu açtılar" ifadelerini kullandı.


"BAŞKANLIK SİSTEMİNİ EN AZINDAN KONUŞALIM DİYORUZ"

Türkiye’nin sivil anayasayı yapmak istediğini öne süren Gedikli, "Başkanlık sistemini en azından konuşalım diyoruz. Neden korkuyorsunuz? Tartışın, konuşun beğenmezseniz yok deyin. Deniz Baykal bile CHP’nin müdürünü eleştirdi. Asıl diktatörlük şu anda CHP’de yaşanıyor. İnönü seçimi kazandığında millet bize muhalefet görevi verdi demişti. O gün bugündür de muhalefetteler, keşke muhalefet olabilseler. Milletimiz bu anayasayı yapmamıza izin vermeyenlere cevabı sandıkta zamanı geldiğinde verecektir. Kimin nerede durduğu ortada. Halkımızın gözü önünde yaşanıyor. Kimin yeni Türkiye’nin tarafında olduğu, kimin statükocu zihniyetle beraber olduğu ortadadır. Anayasa milli bir görev, bu idrak edilmeli" ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU DA YANIT VERMİŞTİ

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Akış da hükümete tepki göstermiş, "Erdoğan devletin ve hükümetin başıdır; açıklaması kişisel olarak konumlandırılamaz" demişti. Danışman Akış'ın sözlerinin sorulduğu Başbakan Ahmet Davutoğlu da "Bir bürokratı muhatap almam. Ancak devletin başı Cumhurbaşkanı'dır, hükümetin başı Başbakan'dır" karşılığını vermişti. KarşıGazete

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@