Saray Aihm'e Taşınıyor

ANKARA (ANKA) - Mimarlar Odası, Anayasa Mahkemesinin, Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili bireysel başvuruları reddetmesinin ardından konuyu AİHM’e taşıma kararı aldı. Mimarlar Odası An

Haberler 05.04.2015, 05:17
Saray Aihm'e Taşınıyor

ANKARA (ANKA) - Mimarlar Odası, Anayasa Mahkemesinin, Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili bireysel başvuruları reddetmesinin ardından konuyu AİHM’e taşıma kararı aldı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bütün dünya Atatürk Orman Çiftliği'nde evrensel hukuk ilkeleri çiğnenerek yapılan bu talanı ve yok etme girişini bilecek” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Anayasa Mahkemesinin, Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili bireysel başvuruları reddine ilişkin kararını yazılı açıklama ile değerlendirdi. Candan, Anayasa Mahkemesi’nin Atatürk Orman Çiftliğinde, hukuk sürecinin ihlaline ilişkin mağdur sıfatıyla bizi kabul etmemiş, kişi yönünden yetkisizlik verdiğini anımsatarak, mağduriyet usul kurallarına sıkıştırılmayacak kadar büyük olduğunu ifade etti. Candan, “Mağdur olan bizim kişiliklerimiz değil, Cumhuriyetin özgürlükçü değerleri, Atatürk Orman Çiftliğinin tarihselliği, hukuk değerlerinin alt üst edilerek, tüm toplumun adalet kavramlarının hiçe sayıldığı bir mağdurlukla karşı karşıyayız. Anayasa Mahkemesinin bunu görememiş olması ve yeni hukuk yollarını Türkiye sınırları içerisinde tıkaması bizim açımızdan üzücüdür. Konuyu Avrupa İnsan Hakları mahkemesine taşıyacağız” dedi. Uluslararası hukuk konusunda uzman avukatlarla AİHM sürecine ilişkin çalışma yaptıklarını belirten Candan, “Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray Mücadelesinin uluslararası ortama taşınmasının süreci tamamlanmış oldu. Bütün dünya Atatürk Orman Çiftliği'nde evrensel hukuk ilkeleri çiğnenerek yapılan bu talanı ve yok etme girişini bilecek” dedi. (ANKA)

(YE/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@