Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90. yıl dönümü kutlandı

BÜYÜK önder Mustafa Kemal Atatürk'ün İnebolu'ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90'ıncı yıldönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Haberler 25.08.2015, 17:03
Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90. yıl dönümü kutlandı

(DHA) - BÜYÜK önder Mustafa Kemal Atatürk'ün İnebolu'ya gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın 90'ıncı yıldönümü, düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Atatürk'e duyduğu hayranlığıyla tanınan İngiliz ressam Ned Pamphilon'nun 'Her Yer Mustafa Her Yer Kemal' adlı resim sergisi ilgi gördü.

Etkinlik, Atatürk'ün 25 Ağustos 1925'te ilçeye giriş yaptığı Askerlik Şubesi'den kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşe Kaymakam Abdullah Atakan Atasoy, Belediye Başkanı Engin Uzuner, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Er, TCG Salihreis Fırkateyni'nde görev yapan askerler ve  çok sayıda vatandaş katıldı. Evlerinin balkonlarını Türk bayraklarıyla süsleyen vatandaşlar, yürüyüşe katılanları karanfil atarak alkışladı. Atatürk'e benzerliğiyle bilinen tiyatro sanatçısı Göksel Kaya ve o dönemin kıyafetlerini giyen vatandaşların oluşturduğu kortej ile Atatürk'ün İnebolu'ya gelişi canlandırıldı. Atatürk Anıtı'nda sona eren yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından, anıta çelenk konuldu. Daha sonra yürüyüşe katılanlar Türk Ocağı binasını ziyaret etti. Burada, dünyaca ünlü Atatürk ve İstanbul aşığı İngiliz Ressam Ned Pamphilon'ın 'Her Yer Mustafa Her Yer Kemal' konulu resim sergisinin açılışı yapıldı. Sergiyi gezen vatandaşlar ressam Ned Pamphilon'a büyük ilgi gösterdi. Ressam Pamphilon, Atatürk ve İnebolu temalı tabloyu sanatçı Göksel Kaya'ya hediye etti. Tablo, daha sonra Türk Ocağı'ndaki resim sergisindeki yerini aldı.

Etkinlik kapsamında gelen 'TCG Salihreis' Fırkateyni İnebolu açıklarına demir attı. Kurtuluş Savaşı sırasında İnebolu'ya gelen mühimmatları sırtında taşıyan İnebolulu Hamamcı Kadı Salih Reis ile aynı ismi taşıyan firkateynin gelmesi vatandaşları duygulandırdı. 

Ressam Ned Pamphilon tarafından Atatürk'ün İnebolu'ya gelişleri, Şapka ve Kıyafet İnkılabı'nın ilk nutkunu söyleyişleri temalı canlı 'Atatürk Tablosu' çizimine başladı. Ressam Pamphilon'un çizimini vatandaşlar ilgiyle izledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@