Sakarya'da depreme yakalanan vatandaş: Ben kıyamet kopuyor sandım

Sakarya ilinin Karasu ilçesinde 5,9 büyüklüğünde Düzce depremi derinden hissedildi. Gece saat 04.08 sularında uyuduğunu deprem anında kıyamet koptuğunu ifade eden vatandaşlar olay anını anlattı.

Sakarya'da depreme yakalanan vatandaş: Ben kıyamet kopuyor sandım

Sakarya'da depreme yakalanan vatandaş: Ben kıyamet kopuyor sandım - Düzce depremi etkisini sadece çevre iller değil Türkiye'nin birçok noktasında da hissedildi. Düzce, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alıyor. Batı Karadeniz Bölgesin'de yer alan Düzce, Marmara depreminde de derin yara almıştı. Küçük ama etkili şehirde yaşanan deprem etkisin Sakarya'nın Karasu ilçesinde gece uyurken etkisin nedeniyle uyandığın kıyamet koptuğunu sanan bir vatandaş yaşadıklarını aktardı.

Bugün sabaha karşı 04.08'de Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremden sonra sabah saat 09.30'da 0.9 ile 4.3 arasında değişen 106 defa üst üste artçı deprem oldu. Deprem bölgesinde hasarlı yapılara girilmesi yasaklandı.

AFAD ve 112 ekiplerinin ummalı çalışmalarının yanı sıra çevre iller ile beraber Türkiye'nin dört bir yanından yardım seferberliği yaşanıyor. Vatandaşın konuya yaklaşımı zor günde kenetlenmenin ne olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Sakarya'nın tüm ilçelerinde deprem etkisini hissettirdi. Karasu ilçesinde bazı ev ve işyerleri hasar gördü. Karasu ilçesi esnaflarından bir vatandaş dükkan camının çatlaması sonrası, 'Yazıları dün yazdırmıştık. Cam, depremin şiddetiyle çatlamış. Camlar dökülmek üzere. Baya bir sallandı. Evde uyuyorduk. Çocuklar kalkmış, bende çekyatın üzerinde uzanıyordum. Nasıl kalktığımı bende bilmiyorum. Büyük bir gürültü oldu. Panik halinde sokağa çıktık' dedi.

Deprem sarsıntısıyla uyanan ve yataktan düştükten sonra hafif derecede yaralandığı için hastaneye giden Karasu ilçesi vatandaşı, 'Gece bir anda deprem oldu. Anlayamadım. Ranzadan inmeye kalkarken düştüm. Öyle bir talihsizlik yaşadım. Ayağım burkuldu' ifadesini kullandı.

Düzce Gölkaya merkezli 5.9 büyüklüğündeki deprem öncesi hava almak için dışarıya çıkan vatandaş, 'Bütün Türkiye'ye büyük geçmiş olsun. Bende 6 katlı binada oturuyorum. Rüyamda bir sıkıntı gördüm, aşağıya indim. 5 dakika bile olmadan ses duyuldu. Ben kıyamet kopuyor sandım. Yukarıya çıktım baktım, kontrol ettim. Yere televizyonum düşmüş, çatal, kaşıklarım düşmüş. Bağıramadım bile. Deprem aklıma geldi. 1999 depremi gibi değildi. Şuanda bile ayaklarım titriyor, konuşamıyorum. Eve nasıl çıkacağım bilmiyorum, nerede yatacağım bilmiyorum. Ben daha o binaya çıkamam. Allah sonumuzu hayır etsin' açıklamalarında bulundu.

Tüm Türkiye seferber olmuş durumda, her yerden yardım ekipleri ve vatandaşlar bölgeye akın akın yardımlarını iletmek için bulundukları şehir merkezinde kargo şirketleri önünde sıra oluşturduğu görüntüleri bir kez daha Türk milletinin kenetlenmesini gösterdi.