Şah Fırat Operasyonu

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan Şah Fırat operasyonuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile açıklama yaptı. ANKARA (A

Şah Fırat Operasyonu

-Başbakan Ahmet Davutoğlu, Süleyman Şah Saygı Karakolu’na yapılan Şah Fırat operasyonuyla ilgili Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile açıklama yaptı.

ANKARA (ANKA) – Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere Türkiye’ye getirildi. Başbakan Davutoğlu, dün 21.00'de Süleyman Şah Türbesi’ne başarılı bir operasyon düzenlenerek manevi emanetlerin alındığını, geride kalan yapıların kullanılamaz hale getirildiğini açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilk olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Süleyman Şah operasyonuna ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ecdadımızın emaneti Süleyman Şah’ın naaşı Suriye içindeki yeni mekanına geçici olarak nakledilmek üzere ülkemize getirilmiştir. Bugüne kadar büyük bir onur ile görev yapan Süleyman Şah Saygı Karakolu personeli de TSK'nın Şah Fırat operasyonu ile yurda dönmüşlerdir. Süleyman Şahın naaşının nakledileceği Suriye Eşmesinde bir bölge ordumuz tarafından kontrol altına alınmış bayrağımız göndere çekilmiştir. Her türlü riski barındıran çatışma ortamında Suriye toprakları içesinde gerçekleştirilen bu son derece başarılı operasyon nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman personelini bir kez daha tebrik ediyorum." 

-“EŞ ZAMANLI İKİ OPERASYON BİRDEN BAŞLATILMIŞTIR”-

Davutoğlu, Twitter açıklamalarının ardından Genelkurmay Karargahı’nda basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu zamanlaması son ana kadar mahfuz tutulan operasyonun dün akşam saat 21.00 itibarıyla başlatıldığını belirterek, “Dün akşam saat dokuzda eş zamanlı iki operasyon birden başlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Son dönemde TSK'nın bir operasyon görüşü üzerine hükümetin karar verdiğini ve hazırlıkların geçen hafta başladığını belirtti.  

Davutoğlu şu bilgileri verdi:

Şah Fırat Operasyonu 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ve 572 personelle Suriye’ye girilmiştir. Takriben 00.30, yani yarımda birliklerimiz, Süleyman Şah Saygı Karakoluna ulaşmışlardır.

09.02’de başka bir birliğimiz ve tank birliğimiz Eşme civarından yine Suriye topraklarına girerek, yakında bir mekanda Suriye toprakları içinde Süleyman Şah'ın yeni kutsal mekanının tanzimi ve naklin gerçekleştirilmesi için bir toprak parçasını kontrol altına almış ve bayrağımızı saat 09.02 itibarıyla Suriye içindeki bu toprak parçası üzerinde dalgalandırmıştır.”

Daha önceden yapılan hazırlıklar doğrultusunda türbede nakli kubur yani naaşların yerinin değiştirilmesi için dini bir tören de yapıldığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, değerli eşyalar da dahil değerli hiçbir unsun geride bırakılmadığını açıkladı.

Bu işlemlerin ardından karakol ve türbenin imha edildiğini kaydeden Davutoğlu, bu işlemlerin 04.45’te sona erdiğini anlattı. TSK’nın son unsurlarının 06.03’te Türkiye sınırlarına tamamen girdiğini sadece Eşme bölgesindeki yeni türbeyi korumak için bazı unsurların Suriye sınırlarında kaldığını da vurguladı.

Davutoğlu şunları kaydetti:

“Herhangi bir istismara meydan vermemek için manevi emanetler alındıktan sonra geride kalan yapılar kullanılamaz hale getirilmiştir.

-“SON DERECE BAŞARILI BİR OPERASYONDUR”-

Bu emanetler, nakli kubur yine dini bir törenle birkaç saat içinde, geçici bir kaç günlük bir mekanda yine Türkiye'de muhafaza edilecek. İnşallah, kontrol altına aldığımız Suriye Eşmesi tarafındaki bölgede, ki şu anda orada bayrağımız dalgalanmaktadır, askerlerimiz orayı kontrol altına almışlardır.

Son derece başarılı bir operasyondur. Uluslararası hukuk anlamında hiçbir hakkımız zayi edilmemiştir. Manevi değer itibarıyla yine Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimler de yapılmıştır. Bir milletin ancak ve ancak tarihine sahip çıkmasıyla geleceği inşa edebileceğine inandığımızı vurgulamak istiyorum. Tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemezler.

Bu süreç içinde başta Özgür Suriye Ordusu ve bütün taraflar olmak üzere herhangi bir sivil kayıp olmaması için koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra veya o süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunulmuştur. Zaten koalisyon güçlerinin sürekli bir hava harekatı olduğu için bu koordinasyon kaçınılmaz bir şekilde yaşanmıştır.

-“HİÇBİR MERCİDEN NE İZİN NE YARDIM TALEP EDİLMİŞTİR”-

Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Operasyon kararı Ankara’da alınmıştır. Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanmıştır. Genelkurmay Başkanlığımızca da uygulanmıştır. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir.

Hava Kuvvetlerimizin kullanılmasına ihtiyaç hissedilecek bir durum söz konusu olmadı. Ama operasyon anından itibaren, yani saat 21.00 itibarıyla bütün taraflar biliyorlardı ki bu operasyona yönelik herhangi bir müdahale en yüksek şekilde karşılık görür ve vazife sonucu ne olursa olsun yerine getirilir. Bunun bilinmesi suretiyle tabii Türkiye’nin caydırıcı gücünden herkes de haberdar olduğu ve bunu yakinen bildiği için çatışma söz konusu olmamıştır. Sivil bir kayıp söz konusu olmamıştır. Maalesef ek bir kaybımız olmuştur. O da çatışma sonucu değil. Harekat başladığı sırada bir askerimiz kaza nedeniyle şahadet şerbetini içmiştir.”

“TÜRKİYE’NİN YURT DIŞINDA BAŞKA TOPRAĞI KALMADI ALGISI VAR. BUNUN HAKKINDA NE DİYORSUNUZ?”

Davutoğlu, “Türkiye’nin yurt dışında başka toprağı kalmadı algısı var. Bunun hakkında ne diyorsunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bu yanlış bir algıdır. Önemli olan Süleymanşah’ın manevi emanetine sahip çıkmaktır. Bu topraklar üzerinde şu an itibariyle hatta gece 21 itibariyle birliklerimiz Suriye’ye girerek Eşme’de Türk Bayrağı çekilmiştir.

Karakozak’taki Türk bayrağı inmeden Suriye’nin başka bir noktasında Türk bayrağı dalgalanmaya başlamıştır. 38 personelimiz ülkemize gelmiş durumdadır. Bir ekranda Karakozak’taki askerlerimizi diğer yanda da 4 kol halinde yürüyen askerlerimizin görüntüsü takip ettik.

-BİR ŞEHİT-

Genelkurmay Başkanlığı, Şah Fırat Operasyonunun başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelin geçirdiği kaza sonucu şehit olduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Uluslararası Antlaşmalar ile Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigârı emanetler, Suriye’de ortaya çıkan güvenlik sorunları ve askerî zaruretler nedeniyle, haklarımız saklı kalmak üzere geçici olarak yine Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere getirilmiştir. Geride değerli emanet bırakılmamıştır. Suriye Eşmesi’nde naaşın nakledileceği bölge birliklerimiz tarafından kontrol altına alınmış, bayrağımız göndere çekilmiştir.

"Şah Fırat" Operasyonu sırasında herhangi bir çatışma yaşanmamış, başlangıç evresindeki intikal esnasında bir personelimiz geçirdiği bir kaza sonucu şehit olmuştur.” (ANKA)

Anahtar Kelimeler:
şah fırat operasyonu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.