Sağlık Bakanlığı'ndan ‘Bıçak Parası' Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı, “her 3 vatandaştan 1’inin hastanelerde bıçak parası y...

Haberler 11.11.2015, 15:35
Sağlık Bakanlığı'ndan ‘Bıçak Parası' Açıklaması

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanlığı, “her 3 vatandaştan 1’inin hastanelerde bıçak parası ya da erken randevu için para ödediği” iddialarına yanıt vererek, “Vatandaşlarımızın sağlık konusunda her sorununu bizlere ulaştırdığı ve günlük ortalama 6 bin başvurunun yapıldığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) bu konuda her hangi bir şikayette bulunulmamıştır” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “her 3 vatandaştan 1’inin hastanelerde bıçak parası ya da erken randevu için para ödediği” iddiaları anımsatıldı. Tüm yurttaşların Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabildiği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

“Vatandaşlarımız yasal düzenlemeler çerçevesinde sağlık hizmetlerimizde yakalanan kalite standartlarının sürdürülebilirliği için belirlenen katılım payı dışında hiçbir ödeme yapmamaktadırlar. 2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programı ile vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine erişiminin önündeki tüm engeller kaldırılmıştır. Hastalarımız aile hekimlerinin yanı sıra dilediği hastaneden randevusunu alarak dilediği doktora muayene olabilmektedir. Hastalarımız, gerek randevu sürecinde gerekse muayene, tedavi ve ilaca erişim konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır. Basında yer alan haberlerde kaynak olarak gösterilen söz konusu araştırmadaki Bakanlığımıza bağlı hastanelerle ilgili şikayetler hususunda tarafımıza yapılmış hiçbir müracaat bulunmamaktadır. Üniversite hastaneleriyle ilgili şikayetlerin ise konunun muhatabı olan merciler tarafından ayrıca değerlendirilmesi gerekmektedir. Vatandaşlarımızın sağlık konusunda her sorununu bizlere ulaştırdığı ve günlük ortalama 6 bin başvurunun yapıldığı Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'ne (SABİM) bu konuda her hangi bir şikayette bulunulmamıştır. Sağlık Bakanlığı olarak söz konusu araştırmadaki iddiaların takipçisi olacağımız bilinmelidir. Gerek SABİM üzerinden gerekse diğer iletişim kanallarıyla bu ve benzeri şikayetlerin ulaşması durumunda Bakanlığımız ilgili kurulları konuyu titizlikle araştıracak ve olası suiistimallerle ilgili gerekli işlemler yapılacaktır.” (ANKA)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@