Sağlık Bakanı Koca'dan Müjde Gibi Açıklama! Maskesiz Hatta Yasaksız Dönem Geliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca pandemi sürecine dair son verileri açıkladı. 1 Haziran tarihi ve yasaklara dair kararların merakla beklendiği günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan müjde gibi açıklamalar geldi.

Sağlık Bakanı Koca'dan Müjde Gibi Açıklama! Maskesiz Hatta Yasaksız Dönem Geliyor

Türkiye'de günlük vaka sayılarında yaşanan düşme eğilimi devam ediyor. Kritik tarih olarak bakılan ve yeni dönem kararlarının açıklanacağı 1 Haziran'dan önce vaka sayılarının istenilen seviyelere çok yaklaşıyor olması yeni dönem yasaklarının nasıl uygulanacağı konusunda büyük önem taşıyor. 

YENİ DÖNEM YASAKLARI

Sağlık Bakanı Koca son konuşmasında günlük vaka sayılarını açıkladı. Türkiye genelinde son 24 saatte 221 bin 214 Kovid-19 testi yapıldığını ifade eden Bakan Fahrettin Koca, 8 bin 738 kişinin testinin pozitif çıktığını bildirdi. Son bir günde ise 166 vatandaşımız koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

Yaz dönemi için en önemli beklenti günlük vaka sayılarının 5 bin bandına kadar düşmesi olarak gösteriliyordu. 

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre; Türkiye tam kapanma döneminin ardından 17 Mayıs’ta başlayan “kademeli normalleşme” sürecinde 1 Haziran itibarıyla yeni bir viraja girecek. Sağlık Bakanlığı bu yeni dönem için ise çok önemli bir toplantı gerçekleştirdi. 

1 HAZİRAN'DA YENİ SÜREÇ BAŞLAYACAK

Önümüzdeki günlerde Türkiye'de çok ciddi vaka artışları olmaz ve anormal bir durum yaşanmazsa sosyal hayatın başlamasına yönelik adımlar atılacak. Bu süreçte vatandaşların bireysel koruma tedbirleri almasına ağırlık verilecek. 

Yeni Dönemde Kalkacak İlk Yasaklar

Bilim Kurulu Tavsiyesi ve Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı kararıyla yeni dönemde bazı kısıtlamaların kaldırılması bekleniyor. Bu kısıtlamalar sosyal yaşam ve işletmelerin çalışma sistemine ilişkin olacak. Duruma ve aşılama çalışmalarına göre yasaklar kaldırılmaya devam edecek. İlk Etapta; 

* 1 Haziran sonrası kafe ve lokantaların yüzde 50 kapasiteyle hizmet vermesine izin verilecek.

* Hafta içinde akşam 21.00 sabah 05.00 arası uygulanan sokak kısıtlamasının süresi daha da kısalacak. Saat 24.00'e kadar olması gündemde.

* Vatandaşlara sahil, park ve bahçelerde 2 metrelik sosyal mesafe kuralına uymak şartıyla maskesiz oturma, dinlenme imkânı sağlanabilecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@