Sağlık Bakanı Koca atamalar için tarih verdi! Bakan Koca'nın atama açıklaması

Bakan Koca sağlık çalışanlarının atama kararı ve SMA hastalığı ile ilgili açıklamalarda bulundu. En geç 15 Ocak'a kadar 27 bin hekimin açıktan atamalarını yapılacağını söyleye Koca önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Koca atamalar için tarih verdi! Bakan Koca'nın atama açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanlarının atama kararı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Koca "En geç 15 Ocak'a kadar 27 bin hekimin açıktan atamalarını yapacağız. Hekimlerimizin verimliliğini artırmaya çalışıyor, bunun için de 32 bin tıbbi sekreter alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Bununla birlikte SMA hastalarını sevindiren habere de konuşmalarında yer veren Koca "Bilim Kurulumuz, oral kullanımı olan etkisini göstermiş ikinci bir ilacın kullanımını önerdi. Bu ilacın kullanıma alınması için işlemleri başlattık." diyerek müjdeyi verdi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonunda sağlık sektörü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca sağlık sektöründe Türkiye'nin gittikçe geliştiğini söyleyerek "2020 yılında aylık 13 milyon olan poliklinik muayene sayımızı 2022 yılı Ekim ayı itibarıyla 26 milyona ulaştırarak var olan kapasitemizi iki katına çıkardık. Hastanelerimizde pandemi öncesi dönemde günlük 672 bin MHRS randevusu açılırken, bugün yüzde 40 artışla 945 bine kadar çıkmıştır. Randevu alanların yüzde 25'nin de bu arada gelmediğini söylemek istiyorum. 945 açılan randevunun yüzde 60'ı ancak bakılabilir durumda. Aradaki fark 400 bine yakın. 400 bin açılan randevuya gelinmiş olsaydı aslında bu sorun bitecek" şeklinde konuştu. 

Bakan Koca 32 bin tıbbi sekreter alacaklarını duyurarak ekledi; "İlk 16 bini de gelecek hafta kılavuz yayınlanınca görmüş olacaksınız. Sözleşmeli hekim kadrolarını da yaygınlaştırıyoruz. Böylece sıkıntı çektiğimiz yerlerde hekim istihdamına teşvik ediyoruz. Yani en geç Ocak 15'e kadar da bu 27 bin sözleşmeli hekimin açıktan atamalarını yapıyor olacağız" ifadelerini kullandı. 

Bakan Koca sağlık sektöründe hastaların mağduriyetini azalmak için çalıştıklarını vurgulayarak "4 kişiden biri randevusuna gelmiş olsa veya boş bırakılmış olsa sorun büyük bir oranda zaten çözülmüş olacak. Hasta yoğunluğunun fazla olduğu hastanelerimizde mesai sonrası çalışmayı özendirecek çalışmalar yaptık, mağduriyet oluşmaması için branş bazında dinamik bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sorunun farkındayız. Çözümü adım adım uyguluyoruz. Yakında böyle bir gündemimiz olmayacak" dedi. 

Milletvekillerinin sorularına yanıt veren Bakan Koca HPV aşısının ücretsiz olup olmayacağına dair sorulan soruya karşın "HPV kitleri için TÜSEB'i görevlendirdik. Alt yapıyı değerlendirerek, yerli üretim HPV kitinin kullanıma alınmasını sağlayacağız" ifadelerini kullandı.