Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 81 İlin Yeni Haftalık Vaka Sayılarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklaması yaparak illere göre haftalık vaka sayısı tablosunun güncellenmiş halini kamuoyuna duyurdu. 100 bin kişide illere düşen ortalama vaka sayılarını açıklayan Bakan Koca normalleşebilmek için bazı uyarılarda da bulundu. Hangi illerde vaka sayıları arttı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 81 İlin Yeni Haftalık Vaka Sayılarını Açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklaması yaparak 100 bin kişide illere düşen ortama vaka sayılarını açıkladı. 27 Şubat – 5 Mart tablosunu kamuoyuna duyuran Bakan Koca çeşitli uyarılar da yaptı.İLLERDE VAKA SAYILARI ARTIYORSağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan yeni tabloya göre yüksek riskli illerde vaka sayılarında son değişimler pek de iç açıcı değil. Bir önceki haftanın rakamlarına göre Samsun'da 100 bin kişide ortalama 262 olan vaka sayısı bu hafta 348'e yükseldi. Geçtiğimiz haftanın tablosunda Sinop'ta vaka sayısı 160 olarak açıklanmıştı. Yeni haftada ise Sinop'ta vaka sayısı 100 bin kişide ortalama 314'e çıkarak neredeyse iki katına yükseldi.KARADENİZ YİNE YÜKSEK RİSKLİ!Geçtiğimiz hafta 100 bin kişide ortalama 301 vaka görülen Ordu'da bu hafta bu sayı 280'e düştü. Vaka sayısı yüksek iller arasında bulunan Trabzon'da bir önceki hafta 239 olan vaka sayısı 226'ye geriledi. Giresun da vaka sayısını yükselten iller arasında yer aldı. Giresun'da bir önceki hafta 264 olan ortalama vaka sayısı bu haftanın tablosunda 282'ye yükseldi.İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR ORTALAMA VAKA SAYILARIİstanbul'da bir önceki haftanın illere göre vaka sayısı haritasında 100 binlik hesaplamada ortalama 89 vaka sayısı açıklanmıştı. Bu rakam bu hafta 11'e yükseldi. Ankara'nın ortalama vaka sayısı geçtiğimiz hafta 39 olarak duyurulmuştu. Bugün açıklanan yeni tabloda ise vaka sayısı 54'e yükseldi. İzmir'de geçtiğimiz hafta 53 olan vaka sayısı bu hafta 66'ya yükseldi.

SAĞLIK BAKANLIĞI RİSK HESAPLAMASISağlık Bakanlığı'nın belirlediği risk hesaplamasına göre haftalık 100 bin kişiye düşen ortalama vaka sayıları 10'un altın olan iller düşük riskli, 11 ile 35 arasındaki iller orta riskli, 36 100 arasındaki iller yüksek riskli ve 100'ün üzerindeki iller iseçok yüksek riskli olarak gruplanıyor. Bu hesaplama ile yapılan gruplamaya göre sokağa çıkma yasakları dahil olmak üzere çok sayıda normalleşme adımı atılıyor.SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA UYARDI!Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uyarılarda bulunarak "Yüksek riskli illerimizde vatandaşlarımız riski azaltmak için tedbirlere daha çok dikkat etmeliler. Normalleşme adımları kontrollü bir şekilde atılıyor. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimiz renkleri ona göre değişecek. Avantajlarımızı kaybetmek istemiyorsak tedbirlere uymalıyız." dedi.Öte yandan illerin risk haritası gelecek hafta vaka sayılarına göre yeniden güncellenecek. Risk haritası Sağlık Bakanlığı tarafından 15 günde bir güncelleniyor.Kamugundemi.com


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@