Rusya’nın korkusu giderek artıyor! Ukrayna’ya tank gönderimi yapılacak!

Yeni yıla girilmesi ile tam on bir ayı bulan Rusya ve Ukrayna savaşında gelişmeler devam ediyor. Savaşın yeni merkez üssü olan Donbass bölgesi, büyük bir önenme sahip. Yaşanan gelişmelerin savaşın gidişatını nasıl etkileyeceği ise merak ediliyor.

Rusya’nın korkusu giderek artıyor! Ukrayna’ya tank gönderimi yapılacak!

Ocak ayı ile on birinci ayını dolduran Rusya ve Ukrayna savaşında yaşanan gelişmeler, gündemi sarstı. Almanya ve ABD’den gelen haberler ile Rusya’nın korkusu gerçek oluyor haberleri gündemde yer almaya başladı. Putin’den gelen ‘Soledar düştü’ açıklamasından sonra tüm gözler Almanya’ya çevirmişti. Uzun zamandır gündemde yer alan Leopard tankları için Almanya’nın yeşil ışık yaktığı duyuruldu. Almanya’nın, Polonya tarafından Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını vermesini engellemeyeceği açıklaması, dünya gündeminin Almanya’ya yönelmesine neden oldu.

UKRAYNA’YA TANK GÖNDERİLECEK

ABD ve Almanya'nın uzun süredir tartışma konusu olan tank gönderimi ile ilgili son gelişmeler, Ukrayna’ya tank gönderiminin planladığı haberi ile duyuruldu. Bu duyuru ile ABD'nin, Ukrayna'ya onlarca M1 Abrams tankı göndereceğini kamuoyuna açıklaması beklenmeye başlandı.

30 İLE 50 TANK GÖNDERİLECEK

Rusya’nın korkusu giderek artıyor! Ukrayna’ya tank gönderimi yapılacak!

New York Times gazetesinde yer alan bir habere göre, ismini vermeyen bir yetkili konu ile ilgili açıklamalar yaptı. New York Times gazetesindeki habere göre; Ukrayna'ya gönderilecek tank sayısının 30 ile 50 arasında değişebileceği ifade edildi. ABD'nin M1 Abrams tanklarını Ukrayna'ya ne zaman göndereceğine dair ise henüz net bir bilgi bulunmuyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un da Ukrayna'ya Leopard 2 tanklarından en az 14 tane gönderilmesini kabul ettiği gündemde yer alan haberlerde belirtildi.

RUSYA ALMANYA’YI UYARDI

Yaşanan bu gelişmeler neticesinde Rusya’dan Almanya’ya uyarı geldi. Rusya, Alman tanklarının Ukrayna'ya gönderilmesinin 'iyi bir şey olmayacağı' konusunda Berlin'i uyardı. Açıklamalarda bulunan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, yapılması planlanan teslimatların Berlin ile Moskova arasındaki ilişkilere iyi bir şey getirmeyeceğini ifade etti.

SONRAKİ HABER