Rusya'dan Suriye Önerisi: 18 Aylık Geçiş Süresi

MOSKOVA(ANKA) –Suriye’de siyasi çözüm amacıyla Cuma...

Haberler 11.11.2015, 11:05
Rusya'dan Suriye Önerisi: 18 Aylık Geçiş Süresi

MOSKOVA(ANKA) –Suriye’de siyasi çözüm amacıyla Cumartesi günü Viyana’da yapılacak yeni toplantı öncesi Esad Yönetiminin başlıca destekçilerinden Rusya’nın, BM'ye Suriye için sunduğu söylenen barış planında, ülkede 18 aylık bir geçiş döneminin ardından devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesinin önerilmesi dikkat çekti.

Sputnike göre, teklifler dizisinden oluştuğu belirtilen ve Cumartesi günü Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak uluslararası Suriye görüşmeleri öncesinde ortaya çıkan belgede, Moskova'nın bu 1.5 yıllık geçiş döneminin sonunda Beşar Esad'ı yeniden ülkenin devlet başkanı olarak görmek isteyip istemediğine dair bir ibare ise yer almıyor.

Planda geçiş döneminde Esad'ın ordunun başkomutanı olarak kalması ve özel güçler ile dış politikanın kontrolünü elinde tutması öneriliyor. Ülkedeki reform sürecinin kontrolünün ise Esad'ın elinde olmaması gerektiği, bu sürecin tüm tarafların kabul edeceği bir kişi tarafından yürütülebileceği belirtiliyor.

Sputnik, bununla birlikte Moskova'nın, müzakere sürecinin taraflarından biri olacak Suriyeli muhaliflerin bu görüşmelere tek bir cephe olarak katılmasını istediği belirtildiğine dikkat çekerek  “Nitekim Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova da cumartesi günü yapılacak toplantının en önemli amaçlarından birinin, müzakere sürecine katılacak muhaliflerin kimler olacağının belirlenmesi olduğunu söylemişti” diyor.  

Viyana'da bir önceki Suriye toplantısı Ekim sonunda gerçekleşmişti. Bu toplantıya Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Katar, Irak, İngiltere ve Fransa gibi 19 ülkeden heyetler katılmıştı. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@