Rus Uçağı Türkiye'nin Hava Sahasını İhlal Etti, Ankara Protesto Etti

Suriye’de hava operasyonlarını sürdüren Rusya’ya ait ait bir savaş uçağının 3 Ekim\'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği bildirildi.

Haberler 05.10.2015, 12:10
Rus Uçağı Türkiye'nin Hava Sahasını İhlal Etti, Ankara Protesto Etti

ANKARA(ANKA) – Suriye’de hava operasyonlarını sürdüren Rusya’ya ait ait bir savaş uçağının 3 Ekim'de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde Türkiye’nin hava sahasını ihlal ettiği bildirildi. Dışişleri Bakanlığı, “Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir” dedi. İhlal nedeniyle Rus Büyükelçisi Bakanlığa çağrıldı ve ihlal “kuvvetle” protesto edildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Rusya Federasyonu’na ait bir savaş uçağı 3 Ekim saat 12.08’de Yayladağı/Hatay bölgesinin güneyinde hava sahamızı ihlal etmiştir. Bölgede devriye uçuşu yapan iki F-16 uçağımız tarafından önlemede bulunulması üzerine Rus uçağı Türk hava sahasını Suriye’ye geçerek terk etmiştir” deniliyor. Açıklama şöyle devam ediyor:

-"BİR HADİSE OLURSA RF SORUMLU OLACAK"-

“Sözkonusu ihlal, Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi, Bakanlığımız Müsteşar Vekili tarafından Bakanlığa çağırılarak kuvvetle protesto edilmiş, bu tür bir ihlalin tekerrüründen kaçınılması önemle talep edilmiş, aksi takdirde yaşanabilecek arzu edilmeyen bir hadiseden RF’nin sorumlu olacağı bildirilmiştir.

Ayrıca, Sayın Bakanımız  Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u 3 Ekim günü arayarak konuyla ilgili benzer görüşleri tekrarlamış  ve tepkimizi dile getirmiştir. Sayın Bakanımız, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya Dışişleri Bakanlarıyla da durumu değerlendiren telefon görüşmeleri yapmıştır. Sayın Bakanımız NATO Genel Sekreteri ve Almanya Dışişleri Bakanıyla da konuyu ele alacaktır.”(ANKA)

(CN/ÖZK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@