Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik, Yapmazdık, …

Cengiz Gülebay yazdı... Ya dik durun, ya çekilin.

Haberler 09.12.2015, 23:05
Rus Uçağı Olduğunu Bilseydik, Yapmazdık, …

24 Kasım 2015 tarihinde Türk sınırlarını işgal eden Rus uçağını düşürdük. Fakat; Uçağın düşmesinin ardından Anadolu Ajansı'nın ilk geçtiği haberde, “Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi RUS UÇAĞI olduğunu kaydetti" denildi.

AA daha sonra ikinci bir haber servis ederek, "Kaynaklar, Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Rus uçağı olduğunun tahmin edildiğini belirtti" ifadesini kullandı.

TSK ise şu açıklamayı yaptı: "24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24'te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur"

İlk açıklamalarda RUS uçağını vurduk denilirken, sonraki açıklamalarda uçağın milliyeti belirsiz denilmiştir. Bu söylem, büyük bir ihtimalle bir dış politika manevrası olarak söylenmektedir.

Egemenlik haklarımızı ihlal eden, sınırlarımızı işgal eden bir uçağın vurulması söz konusu ise uçağın milliyeti üzerinden manevra yapmak, dış politika açısından büyük bir hatadır. Bu söylem Alttan alta değil, açıkça özür dilemektir. Biz RUS uçağı olduğunu bilmiyorduk demek, RUS uçağı olduğunu bilseydik, yapmazdık demektir.

Rusya’nın bölgede olduğu ve Rus uçaklarının günlerdir sınır ihlali yaptığını zaten biliyorduk. İşin doğrusu uçak düşmeden evvel politika geliştirilip, bunun sonuçlarına da hazır olmaktı. Bu tür bir gelişme hesaplanmalı ve gerçekleştiğinde “Ey, RUSYA, Egemenlik haklarımı ihlal ettin, bende uçağını düşürdüm” denebilirdi. Bütün Dünya’ya Evet haklıydık, düşürdük çünkü sınırlarımız işgal edildi. Biz egemenlik haklarımızı çiğnetmeyiz, sınırlarımızı işgal eden tüm uçakları düşürürüz, kim olursa olsun. Denmeliydi.

Bunu söylemek yerine, “RUS uçağı olduğunu bilmiyorduk”  bilseydik düşürmezdik, söylemiyle, telefona çıkmayan işgalcilerin peşinden koşup bir nevi af dilemeye çalışıyorsanız, dış politikanız çökmüştür.

Meydanlarda efelenip, egemenlik nutukları atıp, Kapalı kapılar ardında, özür dileyerek milli politikalar yapamazsınız.. Ya dik durun, ya çekilin.

Cengiz GÜLEBAY / 07.12.2015

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@