Rus Medyası: Tsk'dan Işid İle Pyd'ye Karşı 2 Milyar Tl'lik Proje

Türkiye’de sınır güvenliğini güçlendirmek amacıyla atılacak adımlar, yabancı medyada hemen yer buldu

Haberler 23.07.2015, 15:45
Rus Medyası: Tsk'dan Işid İle Pyd'ye Karşı 2 Milyar Tl'lik Proje

MOSKOVA(ANKA) – Türkiye’de sınır güvenliğini güçlendirmek amacıyla atılacak adımlar, yabancı medyada hemen yer buldu. Rus medyası, bu gelişmeleri duyururken “Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) IŞİD, PYD ve diğer terör örgütlerinin sınırın Suriye kesiminde etkinliklerini artırmasının Türkiye için ulusal bir tehdit oluşturması ve yabancı savaşçıların geçişlerini engellemek için maliyeti 2 milyar lira olarak hesaplanan yeni bir sınır güvenliği projesi hazırladı” dedi.

Sputnik haber ajansı, Suriye Sınırı Fiziki Güvenlik Sistemi projesinin ana unsurlarını ayrıntılı biçimde yansıttığı haberinde  Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü’nün, Suriye sınırının güvenliğini sağlamaya yönelik projeler ve yakalanan yabancı savaşçılarla ilgili bir bilgi notu hazırladığını belirterek İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ve 4 milyar 283 bin lira maliyet öngörülen Entegre Sınır Güvenlik Sistemi (ESGS) projesinin Bakanlar Kurulu'na sunum aşamasına geldiğini kaydetti.

-“911 KM'Yİ KAPSIYOR”-

Bu proje ile Türkiye'nin 2 bin 949 kilometrelik tüm kara sınırlarının 7/24 ve 365 gün esası ile gözetlenmesi, güvenli hale getirilmesi, yasa dışı geçişlerin ve sınır aşan suçların önlenmesinin amaçlandığını anlatan Sputnik, “Entegre Sınır Güvenlik Sistemi devreye girene kadar Suriye'deki kargaşa ortamı dikkate alınarak, Suriye Hududu Sınır Fiziki Güvenlik Sistem Projesi (SFGS) geliştirildi. SFGS projesi, 911 kilometrelik Suriye sınırını kapsıyor” dedi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@