Rtük'ten Akp Reklamına İlişkin Raporlarla İlgili Açıklama

ANKARA(ANKA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), AK Parti’nin reklam filmini yayınlayan televizyon kanallarıyla ilgili uzman raporlarının “akladığı” veya “sümen altı ettiği&rdquo

Haberler 03.04.2015, 14:08
Rtük'ten Akp Reklamına İlişkin Raporlarla İlgili Açıklama

ANKARA(ANKA) - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), AK Parti’nin reklam filmini yayınlayan televizyon kanallarıyla ilgili uzman raporlarının “akladığı” veya “sümen altı ettiği” yönündeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek, raporların, seçim dönemlerindeki yayınlarla ilgili tek karar merci olan Yüksek Seçim Kurulu’na intikal ettirildiğini açıkladı.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında yer alan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun AK Parti’nin reklam filmini yayınlayan televizyon kanallarıyla ilgili uzman raporlarını “akladığı”, “sümen altı ettiği” yönündeki haberlerin tamamen gerçek dışı olduğu belirtildi.

6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 30. Maddesine göre seçimlerle ilgili olarak seçim dönemlerinde yapılan yayınlara ilişkin usul ve esasların Yüksek Seçim Kurulu tarafından düzenlendiği belirtilen açıklamada, “Üst Kurul, medya hizmet sağlayıcılarının seçim dönemlerindeki yayınlarını Yüksek Seçim Kurulunun kararları doğrultusunda izler, denetler ve değerlendirir. Seçimlerle ilgili yayınlar hakkındaki uzman raporları Üst Kurulda görüşüldükten sonra değerlendirilmek üzere ivedilikle Yüksek Seçim Kurulu’na intikal ettirilmektedir. Çünkü söz konusu yayınlarla ilgili müeyyide uygulama yetkisi sadece Yüksek Seçim Kurulu’na ait olup, Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun müeyyide uygulama ya da uygulamama yetkisi bulunmamaktadır” denildi.

Haberlerde sözü edilen, AK Parti’nin reklamıyla ilgili olarak hazırlanan 41 adet uzman raporunun da 1 Nisan 2015 tarihli Üst Kurul toplantısında görüşülüp değerlendirildikten sonra 2 Nisan 2015 tarihi itibarıyla karara bağlanmak üzere Yüksek Seçim Kurulu’na gönderildiğinin altı çizilen açıklamada, “Dolayısıyla raporların ‘aklanması’ veya ‘sümen altı edilmesi’ söz konusu değildir. Raporlar, seçim dönemlerindeki yayınlarla ilgili tek karar merci olan Yüksek Seçim Kurulu’na intikal ettirilmiş olup, bu husus tüm Üst Kurul Üyeleri tarafından da bilinmektedir” ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@