Rtük Üyelerinden Akdoğan'a İsyan: Kamu Yararına Yönetmeliklerimizi Engelliyor!

-RTÜK’ün muhalefet partilerinin oylarıyla seçilen üyeleri Süleyman Demirkan, Ali Öztunç ve Esat Çıplak “Kamuoyuna Zorunlu Bir Duyuru” başlığıyla bir bildiri yayınladı ve kamu ve yayıncılık sektörü yararına olduğunu savundukla

Haberler 17.04.2015, 15:41
Rtük Üyelerinden Akdoğan'a İsyan: Kamu Yararına Yönetmeliklerimizi Engelliyor!

-RTÜK’ün muhalefet partilerinin oylarıyla seçilen üyeleri Süleyman Demirkan, Ali Öztunç ve Esat Çıplak “Kamuoyuna Zorunlu Bir Duyuru” başlığıyla bir bildiri yayınladı ve kamu ve yayıncılık sektörü yararına olduğunu savundukları iki yönetmeliğin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan tarafından aylardır bekletildiğini iddia etti.

ANKARA (ANKA) - RTÜK’ün muhalif üyeleri Süleyman Demirkan, Ali Öztunç ve Esat Çıplak, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın, RTÜK’ün “reyting ölçüm evrenini 10 bin nüfus ve üstü olarak değiştiren” ve “spor yayınlarının reklama boğulmasını engelleyen” iki yönetmelik değişikliğini engellediğini öne sürerek durumu bir bildiriyle protesto etti.

RTÜK’e CHP oylarıyla seçilen Süleyman Demirkan, Ali Öztunç ile MHP’nin oylarıyla göreve gelen Esat Çıplak, “Kamuoyuna Zorunlu Bir Duyuru” başlığıyla bildiri yayınladı. HDP’nin katılmadığı bildiride “Yasasına göre ‘bağımsız ve özerk’ olan RTÜK, uygulamalarında bu niteliğini koruyabiliyor mu? Altında imzası bulunan ve üç değişik muhalefet kontenjanından seçilen üyeleri olarak biz bu soruya ne yazık ki olumlu yanıt veremeyiz” denildi. RTÜK’ün sektörün değiştirilmesi talebi nedeniyle uygulanmayan ve 10 bin nüfus sınırı “bulunmayan” yönetmelik yerine hazırladığı, televizyon izlenme ölçümünün temelini oluşturan evreni “10 bin ve üstü nüfusa sahip yerleşim yerleri” şeklinde değiştiren yönetmelik değişikliğinin 6 ay 22 gündür Başbakanlıkta beklediği bildirildi. Ayrıca 5 ay 23 gün önce Başbakanlığa başta futbol, basketbol, voleybol olmak üzere çeşitli canlı spor yayınları sırasında, en kritik anda seyir zevkini ortadan kaldıran bıktırırcasına reklam konulmasına belli bir düzen ve kural getiren yönetmelik değişikliği gönderdiklerini belirten üyeler protestolarını şöyle ifade etti:

“Her iki Yönetmelik değişikliği de, aradan aylar geçmesine karşın, Resmi Gazete’de yayınlanmamış durumdadır ve bu konuda herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Yönetmelik değişikliğinin Başbakanlıkta keyfi gerekçelerle bekletilmesinin hiçbir izahı ve kabulü söz konusu olamaz. Demokratik bir hukuk ülkesinde böyle bir şey düşünülebilir mi? Siz, lütfen düşünün ve bu durumda devletin ve hukukun ne duruma geleceğini hayal edin! Bu durumda akla gelen tek olasılık; Anayasal, bağımsız ve özerk bir kurum olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun iradesine ipotek koyarak bahse konu yönetmeliklerin Başbakanlık ya da ilgili Bakanlık tarafından bilinçli bir şekilde elde tutulması, Kurum’un varlığı hiçe sayılarak gerekli görülen bir mevzuat değişikliğinin kamuoyunun da zararına olacak şekilde ve keyfi olarak engellenmesidir.”

Değişikliklerin engellenmesinde Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ı sorumlu tutan üyeler “Başbakanlığın, kabul dilemez olduğu açık olan bu keyfi ve hukuk dışı uygulamasının protesto ettiğimizi ve ayrıca gerekli girişimlerde bulunulacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz” dediler. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@