Roma Belediye Başkanı İstifasını Geri Çekti

Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)-İTALYA’nın başkenti Roma’nın Belediye Başkanı Ignazio Marino, istifasını geri çekti.

Haberler 31.10.2015, 01:20
Roma Belediye Başkanı İstifasını Geri Çekti
Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)-İTALYA’nın başkenti Roma’nın Belediye Başkanı Ignazio Marino, istifasını geri çekti.


Ignazio Marino, “ebedi şehir” olarak anılan tarihi başkentin kötü giden mali durumu ve hakkında son dönemde ortaya atılan usulsüz harcamalar iddiası üzerine 12 Ekim’de istifa etmişti.


Mensubu olduğu iktidarın büyük ortağı Demokrat Parti’nin (PD) de arkasında durmaması nedeniyle mevcut siyasi koşulların bu göreve devam etmesini mümkün kılmadığını söylemişti.


Ancak suçlamaları kabul etmeyen ve yasalara göre 20 gün içinde istifa dilekçesini geri çekmesi mümkün kılınan Marino, dün akşam bu hakkını kullandı.


Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Marino, “Demokraside kutsal bir yer olduğuna inanıyorum ve bu da belediye meclisidir. Ben arkamdaki çoğunlukla, yaptığım olumlu şeyler kadar, hatalarım ve gelecek vizyonu ile de yüzleşmeye hazırım” dedi.


2013 yılında belediye başkanlığına seçilen transplant cerrahı Marino’nun görevine devam edebilmesi için belediye meclisinde güven oylamasına tabi tutulması gerekecek.


Roma Savcılığı’nın, Marino’nun yaptığı iddia edilen usulsüz harcamalara ilişkin açtığı soruşturma ise sürüyor.


İtalyan basını bu durumu “Marino meydan okuyor, ama hakkında soruşturma var” diye niteledi.


MARINO’YU İSTİFAYA GÖTÜREN SÜREÇ


Roma Belediyesi, geçen yıl yapılan büyük yolsuzluk skandalıyla sarsılmıştı. “Mafia Capitale (Mafya Başkenti)” adlı operasyonlarda, mafya ile iş tutan çok sayıda bürokrat, belediye meclis üyesi ve Romalı işadamı gözaltına alınmış, tutuklanmıştı. Mali polis, 200 milyon Euro’ya da el koymuştu.


Bir diğer skandal ise, ünlü bir mafya babasına Roma’da düzenlenen ve “devlete meydan okuma” diye eleştirilen görkemli cenaze törenine göz yumulmuş olmasıydı. Bu konuda hararetli tartışmalar yaşandığı sırada ABD’de tatilde olan Belediye Başkanı Marino, sert tepkilere rağmen bunu yarıda kesip, Roma’ya dönmemişti.


Tüm bu yaşananlar üzerine Papa Francesco da, yaptığı bir açıklamayla Marino’yu zor durumda bırakmıştı. Marino, Papa’nın ABD gezisi kapsamında Philadelphia’da düzenlediği dev ayine katılmıştı. Bu gezinin kim tarafından organize edildiği tartışmaları alevlenirken Papa ise gazetecilerin sorusu üzerine, "Onu ben davet etmedim, anladınız mı? Organizatörlere sordum onlar da etmemiş" demişti.Oysa Marino, ABD’li meslektaşının davetiyle buraya gittiğini söylemişti.


Son olarak Marino’nun, belediye tarafından kendisine verilen kredi kartından 2 yıl içinde, ailesi ve arkadaşlarıyla gittiği özel yemeklerde toplam 20 bin Euro harcama yaptığı ortaya çıkmıştı.


Marino bu yemeklere, toplumun önde gelen isimleriyle gittiğini açıklasa da, bu kişilerin çoğu ise, “Biz Marino’yla yemeğe gitmedik” diye bunu yalanlamıştı. İddiaları kabul etmeyen Marino, yine de bu parayı belediyeye geri ödemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@