Rize'de Atatürk Heykeli İçin Referandum Kararına Tepkiler Sürüyor

RİZE’de Cumhuriyet Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi projesinde Atatürk heykeli yerine çay bardağı figürünün konulmasıyla ilgili referandum yapılacağının açıklanmasına tepkiler sürüyor.

Haberler 22.09.2015, 16:17
Rize'de Atatürk Heykeli İçin Referandum Kararına Tepkiler Sürüyor
Muhammet KAÇAR/RİZE, (DHA) - RİZE’de Cumhuriyet Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi projesinde Atatürk heykeli yerine çay bardağı figürünün konulmasıyla ilgili referandum yapılacağının açıklanmasına tepkiler sürüyor.

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, seçim döneminde '10 Numara Projeler' başlığı altında kamuoyuna açıkladığı Meydan Projesi için çalışma başlattı. Cumhuriyet Meydanı'na yerleştirilen tabelada yer alan proje çiziminde, Atatürk anıtının yerine çay bardağı figürü yerleştirilmesi anıtın kaldırılacağı tartışmalarına neden oldu. Tepkiler üzerine açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, meydan projesi inşaatı süresince valilik önündeki tören alanına taşınacağını duyurduğu Atatürk heykelinin daha sonra eski yerine konulup konulmayacağına halk oylaması ile karar verileceğini açıkladı.

CHP: RİZELİ BU OYUNA İZİN VERMEZ

CHP Rize İl Başkanı Mesut Rakıcı son yıllarda Türkiye genelinde Atatürk’e yönelik  saldırıların Rize’ye de uzandığını belirterek, Atatürk heykelinin kaldırılarak başka yere konulması için halk oylaması yapılması fikrinin bir oyun olduğunu söyledi.

Mesut Rakıcı, ”Rizeli bu oyuna izin vermez. CHP olarak biz bu işin peşindeyiz ve takibindeyiz. Bu işi başaramayacaklardır. Hevesleri kursaklarında kalacak. İnsanlara hoş görünüp gülücük atmakla cumhuriyet yok edilemez. Cumhuriyet düşmanlarına her neredeyse halkımız karşı duracaktır. Tüm Rize kamuoyu bu konuda duyarlıdır. Bu girişimlerini yapamayacaklardır" dedi.

MHP: ORTAK DEĞERLER REFERANDUMA TABİ TUTULAMAZ

MHP Rize Merkez İlçe Başkanı Bülent Kaya ise, meydanların illerin sembolü olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"İlimizin de modern bir meydana sahip olması hepimizin isteğidir. Meydan projesi inşaatı sırasında Atatürk heykeli geçici olarak valilik önündeki tören alanına taşınabilir. Ancak meydan projesi tamamlandığında Atatürk anıtı yeniden Cumhuriyet meydanındaki yerine konulmalıdır. Milliyetçi ve ülkücü camia olarak bizim beklentimiz bu yöndedir. Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin ortak değeridir. Bugün böyle bir referandum yapılırsa yarın da başka belediyeler çıkar ‘biz de meydanımıza şu heykeli dikmek istiyoruz, referandum yapacağız’ der. Bu ülkemiz için doğru olmaz. Ortak değerlerin referanduma tabi tutulmasına karşıyız."

BELEDİYE BAŞKANINA SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Konuyla ilgili Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’a sosyal medya üzerinden tepkiler geldi. Twiitter hesabından kendisine tepki gösteren ve ‘Atatürk heykelini korumak için Rize’ye gidelim’ çağrısı yapan bir kişiye Reşat Kasap, hakaret içeren yanıt verdi. Belediye Başkanı Reşat Kasap'ın yanıtında, "Rize’ye gitmene gerek yok, nerdeysen gelelim. Ne geri zekalı adamsın okuduğunu anla önce" ifadesi dikkati çekti.

Başkan Kasap'ın daha sonra bu yazışmaları sildiği görüldü.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@