Rize' De Törenle Üstü Açılan Dere Yatağı Pis Koku Nedeniyle Yine Kapatıldı

RİZE 4 yıl önce bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketine neden olarak gösterilen ve yapılan çalışmalar sonucu bir bölümünün üzeri açılan Dalyan deresinden çevreye yayılan pis koku, şikayetlere neden oldu. Derenin üzeri açılan bölümü, vatandaşların yoğun şikayeti üzerine bu kez yeniden kapatıldı. Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, sel felaketine 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca yer alan ve üzerleri kapalı olan 23 derenin neden olduğunu belirterek, “Dere yataklarını üzerleri mutlaka açılmalı” dedi.

Haberler 30.09.2015, 18:16
Rize' De Törenle Üstü Açılan Dere Yatağı Pis Koku Nedeniyle Yine Kapatıldı
(DHA)– RİZE 4 yıl önce bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketine neden olarak gösterilen ve yapılan çalışmalar sonucu bir bölümünün üzeri açılan Dalyan deresinden çevreye yayılan pis koku, şikayetlere neden oldu. Derenin üzeri açılan bölümü, vatandaşların yoğun şikayeti üzerine bu kez yeniden kapatıldı. Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, sel felaketine 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca yer alan ve üzerleri kapalı olan 23 derenin neden olduğunu belirterek, “Dere yataklarını üzerleri mutlaka açılmalı” dedi.

Türkiye’de yıllık ortalamanın 5 katı daha fazla yağış alan ve yılda 200 günü yağışlı geçen Rize’de üzeri kapatılan çok sayıda dere, 4 yıl önce şiddetli yağış sonrası meydana gelen ve 1 kişi hayatını kaybettiği sel felaketine neden olarak gösterildi. Yüzlerce ev ve işyerinin zemin ve bodrum katlarını su bastı, çok sayıda araç hasar gördü. Cadde ve sokakların balçıkla kaplandığı Rize’de 20 milyon lirayı aşan maddi zarar meydana geldi.

4 YIL ÖNCE BUGÜN TÖRENLE YIKIM YAPILDI, DERE YATAĞI AÇILDI

Sel afetinden sonra harekete geçen yetkililer, kent merkezinde 23 derenin üstünün açılması için çalışma başlattı. Çamlıbel Mahallesi'ndeki Dalyan deresinin üstünde bulunan Sağlık Müdürlüğü’ne ait Rehabilitasyon Merkezi ek binası 4 yıl önce bugün törenle yıkıldı. Bir bölümünün üstü açılan Dalyan deresinin üzerindeki diğer binaların da yıkılacağı açıklandı. Dönemin Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, “Bu simgesel bir yıkım oldu. Herhangi bir ayrım yapılmayacağı görülsün diye ilk kez kamu binasından başladık. Bu simgesel bir başlangıç ama devamı gelecek. Dere yatağına yakın binalar yıkılacak” dedi.

KÖTÜ KOKU DERE YATAĞI ÜZERİNİ KAPATTIRDI

Rize Belediyesi ile Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından hazırlanan proje ile üzeri kapalı derelerin açılması için başlatılan çalışma hayata geçirildi. Rize’de bazı mahallelerdeki derelerin üstleri açıldı. Ancak simgesel törenin yapıldığı Dalyan deresinin üzerindeki diğer binaların yıkımı yapılamadı, dere yatağının tamamının üzeri açılamadı. Derenin açık kalan bölümünden çevreye yayılan kötü koku çevre sakinlerini rahatsız etti. Rize Belediyesi gelen yoğun şikayetler nedeniyle yaz döneminde yatağını temizlediği derenin üzerini yeniden kapattı. Kapatılan alan, elektrik idaresi tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı.

“DERENİN ÜZERİNİ KAPATTIK DA KURTULDUK MU?”

4 yıl önce kendi işyerinin de hasar gördüğü sel sonrası dere yatağının üzerinin açıldığını anlatan Şaban Meral, “Daha sonra çevreye kötü kokular yayıldı, mahalle sivrisinekten geçilmedi. Bu nedenle derenin yatağını temizleyerek üzerini kapattılar. Üzerini kapatıldı da kurtulduk mu? Hayır. Şiddetli bir yağmurda bu dere yatağı tıkanır ve yine iş yerlerimizi sel basar. Sel sonrası bizim kayıplarımızdan çok devletin kayıpları önemli. Selde milyonlarca lira zarar oluştu. ‘Dere yatağının üzeri açılacak, çevre düzenlemesi yapılacak, ışıklandırılacak, ortam daha nezih olacak’ denildi ama olmadı” dedi.

MAHALLE MUHTARI: DERE KOKU VE SİVRİSİNEKTEN GEÇİLMİYORDU

Çamlıbel Mahallesi Muhtarı Mustafa Erbaş’da, sel sonrası üzeri açılan dere yatağından çevreye kötü kokular yayılması nedeniyle derenin üzerinin tekrar kapatıldığını belirterek, “Şehrin ortasında dere yatağı içerisinde hoş olmayan bir görüntü vardı. Kokudan, sivri sinekten ve pislikten geçilmiyordu. Biz de proje tam olarak hayata geçirilinceye kadar dere yatağının kapatılmasını istedik. Çalışma sürüyor. Dere yatağının üzeri ilerde yeniden açılacak” diye konuştu.

MİMARLAR ODASI: DERE YATAKLARI MUTLAKA AÇILMALI

Yaşanan sel felaketine 12 kilometrelik sahil şeridi boyunca yer alan ve üzerleri kapalı olan 23 derenin neden olduğunu kaydeden Rize Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Mahmutoğlu, derelerin açılması için 2011 yılında iyi niyet göstergesi olarak bir kamu binasının yıkılarak çalışma başlatıldığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Geçen süre zarfında yerleşimin fazla olmadığı bölgelerdeki bazı derelerin üzerlerinin açılması için çalışma yürütüldü. Ancak Dalyan deresinde atılan adım devam ettirilemedi. Maalesef unutkan bir toplumuz. Unutkan yapımız bir sonraki afete kadar devam edecek ve yeni bir afette gerekli olan ödevlerimizi yapmadığımızı anlayacağız. Dere yatakları mutlaka açılmalı.” 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@