Restoranlar Mart Ayında Açılacak Mı? Restoran ve Kafelerin Açılma Tarihi…

Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, Bilim Kuruluna ve Sağlık Bakanlığına bir öneride bulundu. Başkan ‘’Gelin 5 madde ile restoranları açalım.’’ dedi.

Restoranlar Mart Ayında Açılacak Mı? Restoran ve Kafelerin Açılma Tarihi…

Bu ifade ise esnaf cephesinde büyük yankı uyandırdı. Bir kısım işletme sahibi sosyal medya hesapları üzerinden ‘’1 Mart’ta inşallah açılıyoruz.’’ etiketleri ile restoran görsellerini paylaşmaya başladılar. Ancak şuan için Mart ayı için restoran ve kafelerin açılmasına dair kesin tarih açıklaması ne Bilim Kurulu ne de Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı.

Öneriler Gündemde!

Olayın iç yüzünde gelişen durum ise sadece bir öneriyi içeriyor. Ramazan Bingöl yüz yüze eğitimin artık başlamış olmasını dikkatte alarak Sağlık Bakanlığı’nın kafeleri açma konusunda ne düşündüğünü öğrenmek istediğini belirtti. Bu kapsamda ise eğer imkan varsa 5 maddelik bir yol üzerinden artık işletmelerin açılmasını rica etti.

Bunun için ilk etapta sadece 50 müşteriyi içeri alma, HES kodu ile restoran giriş şartını sağlama, Masalar arası sosyal mesafe düzenini uygulama, uygulanmaması halinde ise para cezalarının kesilmesi gibi 5 şart ile açılış yapmak istediklerini aktardı. Bu şartlara uyanlara ise ‘’ COVID-19 Güvenli İşletme Belgesi’’ veriyoruz dedi.

İkinci Doz Aşı Uygulaması Başladı!

Dün akşam saatlerinde ise bu soruların tümüne Sağlık Bakanı Koca yanıt verdi. Açıklamasında ‘’ Kapalı restoranlarda gevşemeye geçip geçmeyeceğimize salgının seyri karar verecek. Mart ayından itibaren iller bazında işletmelerin açılması konusunda, vaka saylarına ilişkin net verilere göre karar vereceğiz. Bilim Kurulu bu konuda çalışıyor. Önümüzdeki birkaç hafta içinde konuyu açıklığa kavuşturacağız. Mart ayı başı verilerine göre bölgesel bazda restoranların açılması gündeme gelebilir.’’ dedi.

Bakan Koca dün akşam saatlerinde aşının 2. Dozuna da geçiş yapılacağını belirtti. Açıklamasında ‘’ 12 Şubat sabahı itibari ile il aşılanan guruplarımıza kinci doz aşıları yapmaya başlıyoruz. Hedef nüfuzumuzun minimum %60’ını aşılamaktır. Yarın sabahtan itibaren 70 yaş ve üstünden itibaren, Cuma gün ise 60 yaş ve üstünü aşılayacağız.’’ dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@