Putin'den ilginç açıklama! Rusya'nın yeni planı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den bugün beklenmedik açıklamalar geldi. Rusya'nın ilerleyen zamanlarda yeni politikası nasıl ilerleyecek?

Putin'den ilginç açıklama! Rusya'nın yeni planı?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika'nın Avrupa ve dünyanın geri kalan ülkelerini küresel meseleler üzerinde bir “diktatörlük” sürdürmek istemekle suçladı. ABD'nin Ukrayna Savaşı'nda Avrupa'yı piyon niyetine kullandığını belirtti.

Putin, Uzak Doğu Rusya’da bir araya gelen iş dünyası liderlerinin önünde yaptığı konuşmada, Rusya'nın Ukrayna'ya düzenlediği hareket sonrası uygulanan yaptırımların tüm dünya için bir “tehlike” olduğunu ve Avrupa’yı daha da kötüleştirdiğini söyleyerek Batılı ülkeleri uyardı.

Salgın, yerini küresel nitelikte yeni zorluklar aldı. Tüm dünyayı tehdit eden yeni tehlikeler Batı'da tedirginlik oluşturdu. Putin bu durumun temel dayanağı Batılı ülkeler olduğuna vurgu yaptı. Batının yaptırımları ve kendi geleneğini devam ettirmek için diğer ülkelere dayatmayla agresif girişimleri olduğunu belirtti. Rusya’nın Pasifik kıyısındaki liman kenti Vladivostok’ta Rusya’nın Doğu Ekonomik Forumu’nda delegelere konuşan Putin, egemenliklerini ellerinden almak, o ülkeleri kendi bünyesine çekmek için çabaladığını aktardı.

Avrupa’daki yüksek düzeyde endüstriyel gelişme, yaşam standardı, sosyal ve ekonomik istikrar Rusya'ya uygulanan ağır yaptırım ve ambargolar nedeniyle artık ters yönlü ivme kazanarak kötüleşmeye gittiğini belirten Putin, kış ayı Avrupa için çok kötü ve beklenmedik gelişmelerle karşı karşıya kalacaklarını işaret eden üstü kapalı tehditlerle katıldığı toplantıda direkt mesaj niteliğinde sert söylemlerle açıkladı.

Putin, ABD diktatörlüğünün kendi küresel meselelerinin tehlike altına girmemesi adına kullandığını Avrupayı ateşe attığını vurguladı. Avrupa'nın Rusya ile ilişkilerinin yeniden düzelmesi bir araya gelip masada karşılıklı taviz ve görüşmeler ile beraber eski düzene tekrar dönülebileceğine işaret etti.

Avrupa Birliği, Rusya’dan enerji ithalatını, özellikle de doğal gazı aşamalı olarak kaldırmaya çalışmaktadır. Şu an enerji krizini aşmak için çabalayan Batılı ülkelerin var olan enflasyon ve yaşam maliyetini git gide ileri seviyeye taşımaktadır. Yeni alınacak tedbirler ile beraber ilerleyen zamanlarda özellikle kış aylarında Avrupa'nın geleceği belli olacak. Rusya masaya oturup yeniden ilişkileri düzeltecek mi yoksa şimdiden aldığı kararları faaliyete geçirip kendi çözümüyle krizi ortadan kaldıracak mı? Avrupalı devletlerin vatandaşları ekonomik şartların üzerine enerji krizinin de gelmesiyle sorunların çözüme kavuşması için hükümetleri uyarı niteliğinde protestolara başladı.

RUSYA'NIN YENİ PLANI NE OLABİLİR

Şubat ayında başlayan Ukrayna Savaşında aldığı yaraları sarmak ve olumsuz yönde gelişen olayları ters yönde ileriye taşımak adına elinde bulundurduğu enerji tekelini tümüyle sahaya sürdü. Enerji, gıda ve lojistik ağında güçlü konumunu kullanarak savaş esnasında uygulanan yaptırım ve ambargolar karşısında elini güçlendirmeye çalıştığı tahmin ediliyor.