Putin ve Xi Özbekistan'da bir araya gelecek! Asya'nın kaderi değişecek mi, yeni düzen kuruluyor mu?

Rusya'nın kuzey kesimlerinde Rusya, Çin, Hindistan, Moğolistan, Laos ve diğer ülkelerin askeri birliklerinin bir arada düzenlediği tatbikat gelişmelerin ilerlemesine olanak sağladı.

Putin ve Xi Özbekistan'da bir araya gelecek! Asya'nın kaderi değişecek mi, yeni düzen kuruluyor mu?

Rusya ile Çin devlet başkanları bir araya gelecek. Toplantı yerlerinin Özbekistan olacağı duyuruldu. Kafalarda yeni soru işaretine neden olan toplantı yerinin geçmiş tarihlerde yaşanan olayları akıllara tekrar getirdi. 2013 yılında Nazabayev'de Kuşak Yol projesini duyuran Xi Jinping, Kazakistan'da beklenmedik gelişmelere neden oldu. Rekabet halinde olduğu ama belirli olayların yaşanmasıyla aynı noktada yer alan devlet başkanlarının ülkelerinin kaderlerini ileri dönük kalkınma projelerini başlattıklarını duyurduğu ülkeleri seçerken arka planda mesaj vererek seçmektedir. Rusya ekseninde hareket ettiği söylenilen Kazakistan'da geçmiş tarihte yaşanan olay sonrası ülke içi protesto oldu. Ülke içi karışıklığa neden olan protestolar sonrası kuzey kesimlerde yaşayan Rus vatandaşlara verilen pasaport sayısı arttı.

Özbekistan seçilmesinin arkasında yatan neden Suudi Arabistan ile 12,5 milyar dolarlık anlaşması ve enerji alanında alternatif kaynak potansiyelini en aza indirgeyerek Orta Asya'nın kalbinden küresel güçlere ortak mesaj verecekleri tahmin ediliyor.

Rus yetkilinin yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki hafta Özbekistan’da bir araya gelmeyi planladıklarını söyledi. Moskova ve Pekin, dış politikalarını Asya, Avrupa ve ötesindeki liberal demokratik güçlere karşı giderek daha fazla arttırdı. Batı’ya karşı giderek daha fazla ortak hareket etmeye başlayan iki güç arasındaki ilişkileri iyileştirmeye yeni bir adımın sinyalini verebilecek bir zirveyi duyurdu. 

Çin ve Rusya’nın hakim olduğu siyasi, ekonomik ve güvenlik forumu olan Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeki toplantı, her iki lider için de hassas zamanlarda gerçekleşiyor. Putin, Ukrayna’daki savaşının Rusya’yı daha yalnız bırakan ekonomik ve siyasi yansımalarıyla uğraşıyor. Bu arada Xi, Komünist Parti lideri olarak üçüncü beş yıllık bir dönem arayışında olduğu için yavaşlayan bir ekonomiyle karşı karşıya kalmış durumda. Ekonomiyi güvence altına almak için hareket ediyor. Her iki lider de ülkelerinin Batı ile ilişkilerinin bozulduğunu gelecek tarihte ortak ittifakta Batı ile ciddi çatışma içerisinde olacağına vurgu yapmaktan çekinmiyor.

Moskova ve Pekin liderleri, son yıllarda özellikle de bu yıl dış politikalarını Asya, Avrupa ve ötesindeki liberal demokratik güçlere karşı giderek daha fazla net bir duruma getirerek, ülke içerisinde sıkı yönetim ile ifade özgürlüğüne, azınlık haklarına veya muhalefet siyasetine çok az saygı göstermeye başladı.