Putin silahlandırmayı arttıracağını duyurdu! Silahlanma yarışında yer alan ülkeler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi sonrası ilgi çekici açıklamalarıyla kamuoyuna bomba gibi oturdu.

Putin silahlandırmayı arttıracağını duyurdu! Silahlanma yarışında yer alan ülkeler

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesi sonrası ilgi çekici açıklamalarıyla kamuoyuna bomba gibi oturdu. Ukrayna topraklarına saldırı girişimini daha da arttıracak yeni duyurularda bulundu. Rus askeri birliklerinin sayısı, tank ve zırhlı araç sayısı, hava operasyon gücünü ve hakimiyet alanını genişleteceğine yönelik arttırım da bulunacak. 

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerindeki Rus destekli yetkililer, Rusya’ya katılım konusunda referandum düzenleme planlarını açıkladılar. Ukrayna, yaklaşmakta olan oyları Rusya’nın işgalini meşrulaştırmaya yönelik sahte bir girişim olarak ve ''sahte'' oy pusulası olasılığını kınadı. Rusya, 2003 yılında başladığı pasaport uygulamasını ilk olarak Gürcistan'da kullandığı belirtiliyor. Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Belarus'ta hız kazanan bu gelişme son olarak etkisini yoğun olan bölgelerde bağımsızlık referandumlarına kadar gidiyor. 

UKRAYNA ZENGİN YER ALTI KAYNAKLARI

Vladimir Putin, Rus askeri teçhizat üreticilerini üretimlerini ve Rus birliklerine tedariklerini artırmaya çağırdı. Envanterde yer alan silahların gerekli göründüğü vakit sahaya sürülmesinden çekinmeyeceklerini belirten Putin, referandum çalışmalarına başlayan Doğu Ukrayna bölgelerinde hareketliliği destelediğini duyurdu. Rus azınlığın yer aldığı bu bölgeler, yer altı zenginliği bakımından Avrupa'da en önemli vilayetler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ukrayna'nın küresel alanda güçlü bulunduğu tahıl, kömür, uranyum, titanyum ve demir sektöründeki hakimiyetini maalesef Rusya'ya kaptırdı.

SİLAHLANMA YARIŞINDA OLAN ÜLKELER

Küresel ve bölgesel güçler son 1 yıl içerisinde silahlanma eğilimine gitmeye devam etmekte. ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Pakistan, Tayvan, Avustralya, Güney Kore, Japonya, Suudi Arabistan, Mısır, Yunanistan, İtalya, Fransa, İspanya gibi küresel ve bölgesel ölçekte etkili ülkeler son yıllarda silahlanmaya ayırdıkları bütçe bir hayli fazla. Bütçe toplantısında askeri ve savunma sanayi sektörüne en fazla yatırımda bulunan ülkeler savunma harcamalarında da en üst noktada bulunan bu ülkeler, geçmiş yıllarda kalan uyuşmazlıkları çözme eğilimine fazlaca yöneldi. Ara sıra sınır çatışmaları yaşayan, Hindistan-Pakistan, Kuzey ve Güney Kore, Çin-Tayvan, Çin-Hindistan gibi ülkeler yükselen ekonomilerinin yanında askeri ve savunma alanında haddinden fazla bütçe ayırmaya devam eden ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.