PTT üzerinden eğitim desteği: 1600 TL ödeme yapılacak!

Milyonlarca öğrenciye sevindirici haber duyuruldu. Sosyal ve ekonomik desteği ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından öğrencilere müjde. Aylık 1600 lira destek ödemesi. Lise, üniversite ve ilköğretim öğrencilerine eğitim desteği yapılacak.

PTT üzerinden eğitim desteği: 1600 TL ödeme yapılacak!

Ülkemizde sosyal ve ekonomik yardım ile ihtiyaç sahibi birçok kişiye destek veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından bir güzel haberde gençler için geldi. Okuyan çocuğu olan ailelere özel eğitim desteği olarak aylık 1600 lira ödeme sağlayacağını duyurdu. Bakanlık eğitim öğretim hayatlarında gençlerin yüzünü güldürecek bir haber verdi.

Eğitim öğretim desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tüm öğrencilere ne okuduğu, hangi sınıfta olduğuna bakılmadan 1600 lira eğitim yardımı yapılacağı duyuruldu. Kitap ve kırtasiye fiyatlarının alıp başını gitmesi üzerine öğrencilerin eğitim hayatları çok zorlaştı. Kültür sahibi olmak için okumak isteyeceği kitaplar bir yana herhangi bir dersten ek kitap almak isteyen öğrenciler için bu destek ödemesi sevindirecek. Bir kitap almak için 2 defa düşünmek zorunda kalan veya yeme içmesinden, içeceği bir kahveden kısmak zorunda kalan gençler için hayatın zorluğu ekonomik sebeplerden çok erken başladı.

Aileler ise çocukları için en çok önem verdikleri alan olan eğitimlerinde olan masraflara yetişemediklerinden canları sıkkın bir durumda. Durum böyleyken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hem aileler hem de gençler için sevindirici haber duyuruldu. Üniversite, ilköğretim, lise fark etmeksizin her öğrenciye eğitim desteği verilecek. Bakanlık, e-devlet üzerinden yapacak gençlere belirli şartların olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Eğitim desteğinin şartları ve başvuruları neler?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öğrencilere ilk olarak e-devlet üzerinden bir form doldurmaları gerektiğini duyurdu. Bu formu eksiksiz doldurmaları gerektiğini, eksiksiz doldurmaları koşulunda başvurularının daha kısa sürede onaylanabileceğini de ekledi. Bakanlık ayrıca başvurunun diğer aşamalarını ve sonuçlarını e- devlet üzerinden öğrencilerin takip etmeleri gerektiğini bildirdi.

Başvuruları onaylanan öğrencilere evet lise, üniversite veya ilköğretim fark etmeksizin her öğrenciye aylık düzenli olarak PTT şubelerinden alabilecekleri veya PTT ATM’lerinden çekebilecekleri 1.600 TL eğitim desteğinin hesaplarına yatacağını bildirdi. 

SONRAKİ HABER