PTT, Noterler, Bankalar, Devlet Daireleri Saat Kaçta Açılacak? Kademeli Normalleşme Mesai Saatleri

Kamu kurumlarına dair yeni çalışma sistemi yayımlandı. Peki bakanlığın genelgesinin ardından kamuda ve diğer kurumların mesai saatleri nasıl değişti? Kurumlar hangi saatler arasında çalışacaklar? Mesai sabah saat kaçta başlayacak? İşte kamuda, bankalarda ve diğer devlet kurumlarında çalışma saatleri.

PTT, Noterler, Bankalar, Devlet Daireleri Saat Kaçta Açılacak? Kademeli Normalleşme Mesai Saatleri

İçişleri Bakanlığı 17 Mayıs - 1 Haziran dönemine ilişkin tedbirleri ve uygulanacak olan yasakları açıkladı. 

Bakanlığın genelgesinde çalışma sistemine ilişkin değişikliklerde yer aldı. Bakanlık kamu kurumlarının nasıl çalışacağını, mesai saatlerini ve kurumların saat kaçta açılıp saat kaçta kapanacağına ilişkin detayları açıkladı.

KURUMLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ

Tam kapanma sürecinde uygulanan çalışma saatleri tamamen yenilendi. Kademeli Normalleşme Takvimi kapsamında İçişleri Bakanlığı önümüzdeki iki hafta boyunca geçerli olacak yeni yasakları duyurdu. Bakanlık kamu kurumlarının saat 10.00 ile saat 16.00 saatleri arasında hizmet vereceğini bildirdi. 

Genelgede yer alan ilgili maddede kamu çalışma saatlerine dair "Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü gibi esnek çalışma usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir." açıklaması yer aldı. 

Bu açıklama kapsamında vatandaşlar sabah saat 10.00 itibariyle kurumlara gidebilecekler. Kamu kurumlarının, devlet birimlerinin çalışma süreci akşam üstü saat 16.00'da tamamlanacak. 

PTT ve Noterler

PTT şubeleri normal süreçte sabah 8.30’dan 12.30’a kadar açık olup daha sonra 1 saatlik öğle arası vermekteler. Öğlen arasından sonra saat 13.30’dan 17.00’a kadar ikinci hizmet süreci başlar. PTT kargo işlemleri de bu çalışma saatlerine göre yürütülür. Ancak kurumun kademeli geçiş sürecinde bu saatleri mi uygulayacağı yoksa 10.00 - 16.00 mesai düzenine mi döneceği açıklanmadı.

Noterler de kamu kurumlarında olduğu gibi 10.00 - 16.00 mesai düzeni ile çalışacaklar. Kurumun son açıklamasında çalışma saatlerine dair "​Son kısıtlama ve tedbirler kapsamında yeni bir karar alınıncaya kadar Noterlikler için, mesai başlama saati bulunulan yerdeki Valiliklerce belirlenen mesai başlama saati olan 10:00, mesai bitiş saati ise 16:00'dır." bilgisi paylaşılmıştı. Noterler bu uygulamaya devam edecekler. 

Bankalar

Çok sayıda banka tam kapanma sürecinde açılış kapanış saatlerini değiştirdi. Haftanın ilk gününde yeni döneme uygun çalışma saatlerini açıklayacak olan bankalar genellikle kamuda olan düzen ile saat 10.00'da çalışmaya başlayacaklar. Mesai ise saat 16.00'da son bulacak. Ancak bu çalışma sistemi bankadan bankaya değişebilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@