Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: Türkiye yükselen bir güç

CELAL Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından düzenlenen 'Bugünkü Orta Doğu Meselesi ve Türkiye-Rusya İlişkileri' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, "Şimdiki...

Haberler 03.03.2016, 18:06
Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu: Türkiye yükselen bir güç
CELAL Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından düzenlenen 'Bugünkü Orta Doğu Meselesi ve Türkiye-Rusya İlişkileri' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, "Şimdiki karışık ortamdan, yükselen güçler ortaya çıkacaktır. O yükselen güçlerden biri de Türkiye'dir" dedi.

CBÜ tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde 'Bugünkü Orta Doğu Meselesi ve Türkiye-Rusya İlişkileri' konulu konferans düzenlendi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'nun konuşmacı olduğu konferansa CBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, Manisa Barosu Başkanı Avukat Ali Arslan, rektör yardımcıları, dekanlar, öğretim üyeleri ile üniversite öğrencileri katıldı. Konuşmacı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu, Türkiye'nin Rusya ile ilişkisinin çoklu bir ilişki olduğunu söyleyerek, sadece bu iki ülke arasında sınırlı kalmadığına dikkat çekti. Hiçbir sosyal hadisenin, tek bileşenle açıklanamayacağını vurgulayan Hacısalihoğlu, "Suriye'yi konuşuyorsak, bileceğiz ki Rusya'yı, Amerika'yı, İsrail'i, İngiltere'yi de konuşuyoruz; enerjiyi, suyu, terörü konuşuyoruz. Sadece bize gösterilenle yetinemeyiz. Hedefe konulan ülkenin, ilk olarak gençliğinin tarihle bağını kopartırlar. Çünkü gençlik, o ülkenin yaşam damarıdır. Şimdiki karışık ortamdan, yükselen güçler ortaya çıkacaktır. O yükselen güçlerden biri de Türkiye'dir. Önünde büyük bentler var ama o bentleri aştığı takdirde, Türkiye'yi kimse durduramayacak" diye konuştu. Prof. Dr. Hacısalihoğlu, Türkiye'nin çevresinde yaşanan olayların en önemli sebebinin bölgesinde yükselen bir güç haline gelmesinden kaynaklandığını da öne sürdü.

PROF.DR ÇELEBİ'DEN AKADEMİSYENLERE TEPKİ

Konferansın sonunda söz alan CBÜ Rektörü Prof. Dr. Çelebi ise Türkiye'nin zor günler geçirdiğini belirterek, "Sıkıntıların kaynağı, Türkiye olarak bizim izlediğimiz politikalar değildir. Kartlar karılıyor. Yeni bir dünya düzeninin inşası için mücadele verilmeye devam ediyor. Türkiye bu mücadelede merhametin yanında, adaletin yanındadır. Milletimiz sadece kendisi için dertlenen bir millet değildir. Türk milleti tarihsel misyonunun devamı olarak aleme nizam verme davasının peşindedir. Bizim bu davayı sürdürürken en sıkıntı çektiğimiz konu, aydın ihaneti ile karşılaşmamızdır. Aydınlarımız maalesef süslü, romantik kavramları anlamakta ve yorumlamakta zorlanıyor. Günümüzde de aydın, akademisyen ve gazeteci kesimlerden tarafını ortaya koyanlar var. Örneğin en son akademisyenlerin yayınladığı bildiri. Bu bir ihanet bildirisidir. Bunun özgürlükle, adaletle alakası yoktur" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Hacısalihoğlu, konferansa katılan üniversite öğrencilerinin sorularını yanıtladı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@