Prof. Dr. Celal Şengör bir kez daha uyarma fırsatımız olmayabilir diyerek vatandaşlar için açıkladı!

Bu sabah erken saatlerde gerçekleşen Düzce depremi sonrası uzmanlardan gelecek yorumlar merakla takip ediliyor.

Prof. Dr. Celal Şengör bir kez daha uyarma fırsatımız olmayabilir diyerek vatandaşlar için açıkladı!

Bu sabah erken saatlerde gerçekleşen Düzce depremi sonrası uzmanlardan gelecek yorumlar merakla takip ediliyor. Deprem sonrası vatandaşlar Celal Şengör tarafından yapılacak açıklamaları beklemeye başlarken profesöre ulaşılamaması sonrasında ise Fatih Altaylı görüşme gerçekleştirdiğini ve tüm detayları yazısında paylaşacağını açıkladı.

Habertürk köşe yazarı Fatih Altaylı, Celal Şengör ile görüşmelerini kaleme alarak yayınladı. İşte Celal Şengör'ün deprem görüşleri..

BU ÇOK KÖTÜ BİR HABER

Fatih Altaylı, Celal Şengör ile konuştuğunu açıklayarak Avusturya'dan Türkiye'de olan biteni izlediğini ve verilere ulaşmaya çalıştığını açıkladı. Celal Şengör "bana biraz süre ver" diyerek tekrar Fatih Altaylı'yı arayarak detayları anlattı.

Yazacaklarım dünyanın en önemli jeologlarından birinin ve Kuzey Anadolu fayını inceleyen uluslararası ekibin Naci Görür’le birlikte üyesi olan bir Türk jeoloğun görüşleridir.

“Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

Bunun anlamı şu.

İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış.

Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.

Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.”

Celal Şengör’ün söyledikleri bunlar.

İster umursayın, ister umursamayın…

Kamu Gündemi'ni Twitter'dan takip etmek için tıklayın!