Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Cezam olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Trafikte yazılmış olan trafik borçlarının nasıl sorgulanabileceği ve de cezanın olup olmadığının nasıl öğrenilebileceği konusunda merak edilenler artmaya devam ediyor. Peki plakadan trafik cezasının olup olmadığı nasıl sorgulanır?

Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Cezam olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Trafik halindeyken yazılmış olan cezaların sonrasında daha büyük sorunlara yol açmaması için ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle de evlere gelen makbuz haricinde trafikteki cezaların nasıl sorgulanabileceği en çok merak edilenler arasında yer almaktadır. Peki plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılabilmektedir? Ceza olup olmadığı nasıl öğrenilir? İşte detaylar... 

TRAFİK CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR? 

Üzerinize kayıtlı olan bir plakanın herhangi bir trafik cezası olup olmadığını öğrenmenizin birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollar başlıca şu şekildedir; 

1 - Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden 

2 - E-devlet üzerinden 

3 -  Gelir İdaresi Başkanlığı web adresinden sorgulama yapılabilmektedir. 

Peki 3 farklı yolla yapılabilen bu ceza sorgulama nasıl gerçekleştirilir? 

EGM TRAFİK CEZASI SORGULAMA YÖNTEMİ 

Öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğünün resmi web sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından da belirli yollar izleyerek kolay bir şekilde borç sorgulama yapılabilmektedir. Burada izlenen yol e-devlet ile bağlantılı olduğu için izlenebilecek iki yol bir arada verilmiştir. İşte adım adım borç sorgulama yöntemi; 

İlk olarak Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesini açınız. Burada üstte bulunan İşlemler bölümünden Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama sekmesinde tıklayınız.

Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Cezam olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Ardından çıkan ekranda bulunan “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” (Gerçek Kişi) başlığına giriş yaparak E-devlet sekmesine yönlendirmede bulunun. 

Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Cezam olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? - Resim : 2

Açılan E-devlet sekmesinden sizden istenen kimlik doğrulamasında kendinizin T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile girişinizi sağlayın. 

Plakadan trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Cezam olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? - Resim : 3

Kimlik bilgilerinizi girdikten sonra eğer herhangi bir borcunuz yoksa sistem size direkt olarak bu bilgiyi verecektir. Aksi halde çıkan ekranda yer alan bölüme plaka numarası girerek sorgulamada bulunabilirsiniz. 

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI TRAFİK CEZASI SORGULAMA 

Yukarıda verilen yolların haricinde son derece kolay bir şekilde başvuru gerçekleştirme yöntemi bulunmaktadır. İnternet sitesinden Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesine giriş yapılır. Burada bulunan  ‘’MTV ve Trafik Para Cezası’’  başlığı ile T.C. kimlik numarası, plaka ve güvenlik kodu ile giriş sağlanır. Giriş işleminin gerçekleşmesi halinde ise kolay bir şekilde aracınıza yazılmış olan herhangi bir trafik cezasının olup olmadığı internetten plaka üzerinden sorgulanabilmektedir. 

SONRAKİ HABER