‘PKK operasyonlarını engellemek suçtur

HDP milletvekillerinin son günlerde güvenlik güçlerinin PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları engellemeye dönük girişimleri dikkat çekiyor.

Haberler 24.09.2015, 01:42
‘PKK operasyonlarını engellemek suçtur

Zihni Erdem / Ankara
HDP milletvekillerinin son günlerde güvenlik güçlerinin PKK’ya karşı yürüttüğü operasyonları engellemeye dönük girişimleri dikkat çekiyor. Bir süre önce HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da bulunduğu HDP’li vekiller, sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre’ye girmek istedi. Önceki gün de HDP’li Mehmet Ali Aslan, Enise Güneyli, Ferhat Encü, Leyla Birlik ve Aycan İrmez canlı kalkan olmak için çatışmaların yaşandığı Cudi Dağı’na ulaşmaya çalıştı. Aydınlık, HDP’li vekillerin PKK’ya yönelik operasyonları önleme girişimlerini hukukçulara ve hukukçu siyasetçilere yorumlattı: 

‘ZİNCİRLEME SUÇ’
Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: Herhangi bir şekilde bir terör örgütü mensubunu koruma, güvenlik güçlerinin elinden kaçırma veya delillerini ortadan kaldırma gibi hareket varsa bu suç olur. Bir soruşturmayı gerektiren ondan sonra kovuşturmaya kadar gitmesi gereken bir olay var. Eğer, gerekli soruşturma yapılmıyorsa, ihmal ediliyorsa ayrıca bir suç daha işleniyor demektir.
Eski CHP Milletvekili, hukukçu Şahin Mengü: Terörle mücadele kolluk kuvvetleri arasına canlı kalkan olarak giriyorsan, sen teröristi himaye ediyorsun demektir. Bu düze düz bir partinin kapatılmasına kadar gider. Terörle arasına mesafe koymayan her parti kapatılabilir. 
Eski Adalet Bakanı Ertuğrul Yalçınbayır: Terörle mücadelenin evrensel kriterleri şudur: Terörü muhatap almamak ve onları cesaretlendirmemek. Terörle özdeşleşen partilere dünya siyasi partiler hukuku da izin vermez.

AYDINLIK GAZETESİ
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@