Pink Floyd'dan Aylan İçin

-Efsanevi Pink Floyd’un gitarcı ve vokalisti David Gilmour, Bodrum’da hayatını kaybeden kü&cced...

Haberler 17.09.2015, 16:00
Pink Floyd'dan Aylan İçin

-Efsanevi Pink Floyd’un gitarcı ve vokalisti David Gilmour, Bodrum’da hayatını kaybeden küçük Aylan’dan bahsederek, “Bu güzel kıta Avrupa’da sizin ya da benim için seyahat bir uçak bileti ayırtmak ya da otobüse binmek kadar kolay ya Akdeniz’dekiler?” diye sordu.

-Göçmenlere yardım kampanyası başlatan David Gilmour, Akdeniz’de bugüne kadar 11 bin kişiyi kurtarmış olan yardım kuruluşu The Migrant Offshore Aid Station (MOAS)’a bağış yapmaya çağırdı.

ANKARA (ANKA) – Efsanevi İngiliz Rock grubu Pink Floyd’un gitarist ve vokalisti David Gilmour, Bodrum’da hayatını kaybeden minik Aylan’ı andığı bir mesajla kamuoyuna seslenerek Akdeniz’de kaybolan mültecileri kurtarma konusunda başarılı çalışmalar yapan bir kurulaş bağış çağrısında bulundu.

David Gilmour, Pink Floyd ve kendi adına hesaplarda yaptığı “İnsanılk Mücadelesi” başlıklı çağrıda şöyle dedi:

“Şu anda Avrupa turundayım, halkı inanılmaz nazik ve dost insanlardan oluşan güzel bir kıta. Benim için ve büyük olasılıkla sizin içinde dünyanın bu bölümünde seyahat etmek bir uçakta yer ayırtmak ya da bir otobüse atlamak kadar kolay.

Ama haberlerde hep okuduğumuz gibi bu herkes için böyle değil. Şimdiye değin bu yıl 2 bin 200 göçmen Akdeniz’de Avrupa’da daha iyi bir hayat aramaya çalışırken boğuldu. -Boğulmuş bedeni bir Türk plajında dalgalarla yıkanan, daha yeni emekleyen bir Suriyeli çocuk Aylan Kürdi’ninkiler gibi- tüm bu korkutucu görüntülerle yüz yüze o depresif duyguyu ve güçsüzlüğü hissetmek kolay. Ancak yardım için yapabileceğimiz bir şey var.

The Migrant Offshore Aid Station (MOAS, http://www.moas.eu/) sadece son bir yılda Akdeniz’de 11 bin göçmeni kurtardı. Malta’da faaliyet gösteriyor, zor durumdaki botları belirlemek ve hayat kurtarma yardımı temin etmek üzere ‘Phoenix’ adındaki gemilerini sevk için gelişkin insansız hava cismi teknolojisinden yararlanıyor.”

Kamuoyuna bir mücadele çağrısında bulunmaktan hoşnut olduğunu belirten Gilmour kuruluşun günlük giderinin 5 bin 300 sterlin olduğunu hatırlattı. Bağışçıların bir günlük çalışma maliyetini karşılamaları durumunda ertesi gün eksik kalan bölümü kendisinin tamamlayacağı vaadinde bulunan Gilmour, “Hedefin üzerine çıkarsak o da kötü değil. Birlikte hayat kurtarabiliriz” dedi.

Gilmour, bağışçıların http://www.givengain.com/activist/145510/projects/ adresinden yardım yapmalarını istedi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@