Pazarda, Güneşten Enerji Üretilecek

Pazar yeri çatı katında yapıldığını belirterek bunun tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi.

Haberler 14.10.2015, 21:38
Pazarda, Güneşten Enerji Üretilecek
(DHA) - MELİKGAZİ Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye'de resmi kurum tarafından yapılan en büyüğü olduğunu savunduğu, çatı üstü güneş enerjisi santralinin Yıldırım Beyazıt Mahallesi'ndeki Yıldırım Beyazıt Pazar yeri çatı katında yapıldığını belirterek bunun tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi.

Başkan Memduh Büyükkılıç, çatı üstü güneş santralinin toplam 3 bin panelden oluştuğunu, buradan elde edilecek enerjinin doğrudan Kayseri Elektrik Şirketi'ne satılacağını kaydetti. Büyükkılıç, güneş enerji santralinin 5 yılda inşaat maliyetini karşılayacağını anlatırken şöyle konuştu:

"Melikgazi Belediyesi olarak çağın, enerji çağı olduğunu çok iyi biliyoruz. Çünkü artık tüm iş ve işlemler makine ile yapılmaktadır. Hatta otomobiller bile elektrik enerji ile çalışmaktadır. Kayseri'de ilk elektrikli resmi otomobili biz aldık. Enerji tüketimini karşılamak için Türkiye’nin resmi kurum tarafından yapılan en büyük çatı üstü güneş panelinin Melikgazi Belediyesi'nce gerçekleştirilmektedir. Toplum 3 bin panelden oluşmaktadır. Yılda 900 bin kilovat saat elektrik üretecek olup tamamı Kayseri Elektrik Şirketi'ne verilecek ve belediyenin elektrik harcamasından mahsup edilecektir. Melikgazi Tesisleri'nin tamamı bu üretimden karşılanacaktır. Güneş santrali 5 yılda kendini amorti edecek olup santral bu yıl Aralık oyunda tamamlanarak enerji üretimine başlayacaktır. Çatı üstü güneş santralı 1 milyon 800 bin TL’ye inşa ediliyor. Buradan yılda 350 bin TL gelir elde edilecek."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@