Patlama Anı Televizyon Ve Gazetelerde De Yasak

Suruç patlaması anında çekilen görüntülerin sosyal medya ve internet sitelerinde olduğu gibi televizyon ve gazetelerde yayınlanmasına da yasak getirildi.

Haberler 22.07.2015, 23:57
Patlama Anı Televizyon Ve Gazetelerde De Yasak

ANKARA(ANKA) – Suruç patlaması anında çekilen görüntülerin sosyal medya ve internet sitelerinde olduğu gibi televizyon ve gazetelerde yayınlanmasına da yasak getirildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Suruç Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen 21 Temmuz tarihli yayın yasağı kararını medya hizmet sağlayıcılarının dikkatine sundu.

Buna göre, Suruç Cumhuriyet Başsavcılığı mahkemeden, bombalı saldırıya ilişkin olarak başlatılan soruşturma kapsamında kanun uyarınca patlamanın olduğu ana ilişkin görüntülerin yazılı, görsel ve sesli yayın organlarında yayımlanmamasını ve bazı URL adreslerinin erişiminin engellenmesi kararı almasını talep etti.
Mahkeme ise çoğu internet adreslerinden oluşan 7 sayfalık kararında internet engellemesinin kanun ve insan hakları normlarıyla düzenlendiğini hatırlattı.
Cumhuriyet Başsavcılığınca mahkemeye gönderilen talep yazısında Suruç’ta meydana gelen patlama ile ilgili olarak internet medyası üzerinde yapılan yayınların yasaklanmasına ve internet üzerinden yapılan yayınların içeriğinin kaldırılmasına, içeriğin kaldırılması mümkün değilse yayınlara ilişkin URL adresine erişimin engellenmesine, içeriği barındıran internet siteleri ve sosyal platform hesaplarına erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanamadığı durumlarda ise içeriği barındıran internet sitesinin tamamına erişimin engellenmesine karar verilmesi istendi.
Mahkeme de talebin sadece patlama olayına ilişkin içeriğin ve yine bu kapsamda yapılan halkı sokağa çıkarmaya yönelik kitlesel eylem çağrılarına ilişkin yayınlarla ilgili bölümü konusunda olumlu karar aldı.

Karar uyarınca, patlamanın olduğu ana ilişkin görüntüler yazılı, görsel ve sesli yayın organlarında yayınlanamayacak.
Patlama olayı ile ilgili olarak internet üzerinden ve sosyal medya platformları aracılığı ile yapılan yayınlara ait içerik kaldırılacak.
Kararda Twitter hesabının da bulunduğu sayfalardan içeriğin kaldırılmasına karar verildi. Bu adresler de tek tek sayıldı.
Kararda içeriği barındıran internet siteleri ve sosyal platform hesaplarına erişimin engellenmesi tedbirinin uygulanamadığı durumlarda içeriği barındıran internet sitesinin tamamına erişimin engelleneceği bildirildi. Benzeri içeriklerin tespit edilmesi halinde verilen kararın tespit edilen içeriklere de uygulanması kararlaştırıldı. (ANKA)
(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@