Pamukova Tren Kazasının 11. Yıldönümü

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ak Parti iktidarı döneminde demir yollarının Cumhuriyet dönemine oranla gerilediğini, AKP iktidarının 1950’den beri karayolları lehine olan politikaların sürdürücüsü olduğunu ve demiryollarındaki gerilemenin sürdüğünü iddia etti.

Haberler 21.07.2015, 15:24
Pamukova Tren Kazasının 11. Yıldönümü

ANKARA(ANKA) – Makina Mühendisleri Odası (MMO) Ak Parti iktidarı döneminde demir yollarının Cumhuriyet dönemine oranla gerilediğini, AKP iktidarının 1950’den beri karayolları lehine olan politikaların sürdürücüsü olduğunu ve demiryollarındaki gerilemenin sürdüğünü iddia etti. 

MMO 41 vatandaşın ölümü, 81 vatandaşın da yaralanmasıyla sonuçlanan Pamukova “hızlandırılmış tren” kazasının 11’inci yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. Hazırlanan ulaşım ve demiryolu raporlarında, demiryollarının konvansiyonel hatlarının yüzde 41’inin ve toplam demiryollarının yüzde 38’inin Cumhuriyet’ten önce yapıldığı belirtilerek, “Ülke olanaklarının çok kısıtlı olduğu 1923-1950 arasında yılda ortalama 172 km; ülkenin iktisadi olanaklarının hayli genişlediği 1950 sonrasında ise yılda ortalama 195 km demiryolu inşa edilmiştir’’ denildi.

-‘’KARAYOLLARI İKİNCİ PLANA İTİLDİ’’

MMO tarafından yapılan açıklamada, demiryollarının 1950’lerden itibaren karayolu ağırlıklı ulaşım politikaları lehine ikinci plana itildiği belirtilerek,“1950 yılında demiryolu taşıma oranları yolcuda yüzde 42.2, yükte yüzde 55.1 oranındaydı. Bugün ise demiryolu taşımacılığı yolcuda yüzde 1.1’e, yükte de 4.6’ya gerilemiştir. AKP iktidarı 1950’den beri karayolları lehine olan politikaların sürdürücüsü olmuş, demiryollarındaki gerileme sürmüştür. Türkiye Cumhuriyeti Devlet demir yolları istatistiklerine de yansıdığı üzere 2000 yılında demiryolu taşımacılığı yolcuda yüzde 2.2 oranında iken 2014 yılında yüzde 1.1’e gerilemiştir. Yükte de 2000’de yüzde 5.3 olan oran 2012’de 4.6’ya gerilemiştir. Karayolu taşımacılığı ise aynı dönemde yükte yüzde 86.7’den yüzde 89.8’e yükselmiş, yolcuda ise havayolu taşımacılığındaki gelişme nedeniyle yüzde 95.9’dan yüzde 89.8’e gerilemiştir’’ denildi.

-“159 YILLIK DEMİRYOLU KAZANIMLARI İLE TCDD’NİN NİHAİ TASFİYESİ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR’’

Açıklamada, Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanunun 1 Mayıs 2013’de yürürlüğe girdiği hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“AKP iktidarı döneminde AB’ye uyum gerekçesiyle, demiryolu hizmetleri rekabete dayalı esaslar çerçevesinde yeniden yapılandırılmış, serbestleştirilerek piyasaya açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün demiryolu altyapı işletmecisi olarak yapılandırılması ve TCDD Taşımacılık AŞ adıyla demiryolu tren işletmecisi olacak bir şirket kurulmasına yönelik Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun 01 Mayıs 2013’de yürürlüğe girmiş, tren işletmeciliği özel sektöre açılmıştır. TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğünün Yeniden Yapılandırılması ve Türkiye Demiryolu Taşımacılığı AŞ Kurulması Hakkında Kanun ile bir bütün olarak artıları ve eksileri bulunan 159 yıllık demiryolu kazanımları ile TCDD’nin nihai tasfiyesi gerçekleştirilmiştir. Yasa taşınmazların satışı, özelleştirmeler ve demiryolu çalışanları ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler öngörmüştür. TCDD parçalanarak şirketleştirilmiş, kamu hizmeti anlayışı yerine serbest piyasa gereklerini gözeten bir model esas alınmış, TCDD taşınmazları satılmaya başlanmış; çalışanlar güvencesiz çalışma biçimlerine tabi kılınmıştır. Kara ve havayolundan sonra demiryolunun ticarileştirilmesi ve piyasaya açılması ile halkın ucuz ve kamusal hizmete dayalı ulaşım hakkına büyük bir darbe indirilmiştir’’(ANKA)

(TGB/HTC/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@